Forcat e KFOR-it të udhëhequra nga NATO janë duke zhvilluar stërvitje operacionale të quajtura “Niveli Opreh ll” në Aeroportin e Gjakovës.

Në këtë ushtrim po marrin pjesë figura të larta udhëheqëse të kësaj trupe përfshirë komandantin e KFOR-it në Kosovë, Gjeneral Franco Federici si dhe komandanti i EUFOR nga Sarajeva, Gjeneral Alexander Platzer, njofton Klankosova.tv.

Në këto stërvitje që janë të rregullta çdo vit janë të përshirë misionet nga 12 shtete – përfshirë batalionet e KFOR-it italian, amerikan, anglez, shqiptar, austriak, etj.

Stërvitjet do të përfshijë skenarë të kontrollit të turmës dhe trazirave, ushtrime të lirisë së lëvizjes dhe operacione të sigurisë që synojnë ruajtjen e një niveli të lartë gatishmërie.

Kujtojmë se KFOR-i vazhdon të zbatojë mandatin e tij për të siguruar një mjedis të sigurt dhe të sigurt dhe liri të lëvizjes, në dobi të të gjitha komuniteteve që jetojnë në Kosovë, sipas Rezolutës 1244 të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara të vitit 1999.

https://www.facebook.com/plugins/video.php?height=314&href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2FKlanKosovaOfficial1%2Fvideos%2F3047312648835333%2F&show_text=false&width=560&t=0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…