Kështu ka njoftuar ministri britanik i Mbrojtjes, James Heappey, gjatë një vizite në Kosovë, bëhet e ditur në njoftimin zyrtar të Qeverisë britanike.

Në njoftim thuhet se gjatë vizitës në Prishtinë, ai bisedoi me presidenten e Kosovës, Vjosa Osmani-Sadriu, kryeministrin, Albin Kurti, me ministrin e Mbrojtjes, Armend Mehaj dhe komandantin e KFOR-it.

Në njoftim zyrtar të ekzekutivit britanik thuhet se Kosova është një partner i rëndësishëm për  Mbretërinë e Bashkuar, gjersa sjell në kujtesë njohjen e shpejtë të Kosovës dhe se faktin se forcat e Mbretërisë së Bashkuar kanë marrë një rol kyç në ruajtjen e paqes dhe forcimin e sigurisë në rajon për më shumë se dy dekada.

“Ishte kënaqësi të takohesha me Presidentin dhe Kryeministrin e Kosovës dhe të njoftoja përkushtimin e mëtejshëm të Mbretërisë së Bashkuar për Forcën e NATO-s në Kosovë.

Zgjerimi i angazhimit tonë në kuadër të KFOR-it nënvizon angazhimin tonë të palëkundur për të mbështetur sigurinë në rajonin e Ballkanit Perëndimor”, është shprehur ministri Heappey.

Ministri britanik i Mbrojtjes, James Heappey gjatë takimit me presidenten Vjosa Osmani

Në njoftim më tej thuhet se Mbretëria e Bashkuar ka qenë një kontribuues kyç në forcën e NATO-s të mandatuar nga OKB që kur ajo hyri për herë të parë në Kosovë në 1999 si një forcë paqeruajtëse për të sjellë paqe dhe stabilitet pas konfliktit të viteve 1990.

Forcat e Mbretërisë së Bashkuar kanë punuar për të përmirësuar aftësinë e Inteligjencës, Mbikëqyrjes dhe Zbulimit të KFOR-it, duke rritur ndjeshëm ndërgjegjësimin për situatën e komandantëve të misionit – duke siguruar që operacioni të sigurojë një mjedis të sigurt dhe të sigurt për të gjithë popullatën.

KFOR-i vepron si një nga ofruesit kryesorë të sigurisë në Kosovë, me trupa të kontribuar nga rreth 30 vende duke përfshirë Italinë, Turqinë, Poloninë dhe SHBA-në, si dhe Britaninë e Madhe.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Bastisje në Prilep, policia gjen armë dhe municione

Sot (07.09.2022) në ora 08:30, në fshatin Debreshtë, rajoni i Prilepit, zyrtarë…

Ndërron jetë hoxha i Burojës, imami që e kishte mbyllur derën e xhamisë për t’iu bashkuar UÇK-së

Ka ndërruar jetë Hoxha i Burojes, Avdyl Krasniqi. Si imam xhamie, ai…

Mijëra njerëz protestojnë në Beograd kundër dhunës

Disa mijëra njerëz në Beograd kanë protestuar me moton “Serbia kundër dhunës”…

Flasin Gardianët e Kombit

Nga faqja e fb Gardianët e Kombit Përshëndetje vëllezër dhe motraNga sot…

Turqia sot dërgon ndihmë për përballje me koronavirusin

Turqia sot do t’i dërgojë Maqedonisë së Veriut ndihmë në materiale mjekësore…