Shefi i kabinetit të presidentes Vjosa Osmani, Blerim Vela, ka reaguar pas deklaratave të shefit të Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, i cili tha se Serbia “do të shqyrtojë dërgimin e 1.000 forcave të saj të sigurisë” në Kosovë.

Vela në një reagim në Twitter ka thënë se regjimi i Serbisë po kalon nga veprimet e fshehta të dhunshme të strukturave të saj ilegale në Kosovë në kërcënim të hapur për të përdorur forcat policore e ushtarake për të kryer agresion kundër Kosovës.

Ai tutje tha se ky është një kërcënim flagrant për të rrezikuar paqen dhe stabilitetin në Kosovë dhe më gjerë në rajon.

Petkoviq i bëri komentet të enjten në mbrëmje, pak orë pasi Policia e Kosovës njoftoi se ka rritur praninë e saj në veri të Kosovës.
Petkoviq tha se “300 deri në 350 policë të Kosovës – përfshirë pjesëtarë të forcave speciale ROSU – kanë okupuar dhe bllokuar Mitrovicën e Veriut”.Paraprakisht, edhe disa media serbe raportuan ngjashëm, por Qeveria e Kosovës i hodhi poshtë pretendimet e tilla.Zëdhënësi Përparim Kryeziu tha për Radion Evropa e Lirë se institucionet e sigurisë kanë rritur praninë në veri të Kosovës, duke dërguar “vetëm policë të rendit”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Berisha: Mbyllim vitin si opozita që ngjalli shpresë

“Demokratët ia kanë prerë biletën Lulzim bravës” Viti që po lëmë pas…

SHBA-ja ende e hapur për diplomaci, por nuk ka rrugë nëse Rusia nuk tërheq forcat

Shtetet e Bashkuara “do të mbështesin përpjekjet diplomatike” të Kievit për të…

Kosovë, miratohet ligji për rimëkëmbje ekonomike

Me 72 vota për parlamenti i Kosovës miratoi të premten ligjin për…

“Fshi Facebook”/ Fushatë kundër gjigantit të mediave sociale, kryeministri australian: Mendojnë se janë më të mëdhenj se qeveritë,e kanë gabim!

Facebook po përballet me thirrjet për bojkot pasi ndërmori hapin e jashtëzakonshëm…

Kryetarja e Preshevës mirëpret propozimin për hyrje-dalje në Kosovë pa certifikatën e vaksinimit me tri doza

Kryetarja e Preshevës, Ardita Sinani, ka mirëpritur propozimin për rikthimin e hyrje-daljeve…