Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara ka miratuar deklaratën e tij të parë në mbështetje të përpjekjeve të shefit të OKB-së për të gjetur zgjidhje paqësore për konfliktin në Ukrainë.

Këshilli i Sigurimit i OKB-së, ka shprehur “shqetësim të thellë në lidhje me ruajtjen e paqes dhe sigurisë në Ukrainë” dhe ka mbështetur përpjekjet e shefit të OKB-së për të gjetur një zgjidhje paqësore në deklaratën e parë të organit që nga pushtimi i Moskës.

Deklaratat e Këshillit të Sigurimit bien dakord me konsensus. Teksti i shkurtër i miratuar të premten u hartua nga Norvegjia dhe Meksika, shkruan Aljazeera.

“Këshilli i Sigurimit shpreh shqetësim të thellë në lidhje me ruajtjen e paqes dhe sigurisë në Ukrainë”, thuhet në të. Këshilli i Sigurimit rikujton se të gjitha shtetet anëtare kanë marrë përsipër, sipas Kartës së Kombeve të Bashkuara, detyrimin për të zgjidhur mosmarrëveshjet e tyre ndërkombëtare me mjete paqësore.

“Këshilli i Sigurimit shpreh mbështetje të fortë për përpjekjet e Sekretarit të Përgjithshëm në kërkimin e një zgjidhjeje paqësore”, thuhet në deklaratë, e cila gjithashtu kërkon që shefi i OKB-së Antonio Guterres të informojë përsëri këshillin “në kohën e duhur”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

“Klani Zajazit” sulmohet nga BDI-ja (FOTO)

Pas sabotimit masiv të bisedave të përgjuara për kreun e BDI-së nëpër…

FOTOLAJM/ Valixhja plot dokumente në makinën luksoze të Xhuvanit

Drejtuesi Politik i Partisë Demokratike në qarkun e Elbasanit, Gazmend Bardhi, ka…

Kurti për “Open Balkan”: E ardhmja e Kosovës është BE-ja, dallimet nuk ndikojnë në marrëveshjet e nënshkruara me Maqedoninë e Veriut 

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti dhe homologu i tij nga Maqedonia Veriore,…

VIDEO / Kamera televizive kapi ‘shpërthimin më të madh që kemi parë ndonjëherë’ në qiellin mbi Kiev

Disa pamje të tjera tani nga shpërthimet që tronditën Kievin gjatë natës…

Nafie Selmani jep dorëheqje nga “Alternativa”

Këshilltarja e “Alternativës” në Komunën e Çairit, Nafie Selmani, përmes një shkrimi…