Komisionerja e Këshillit të Evropës për të drejtat e njeriut, Dunja Mijatoviq është shprehur se ka shkelje të madhe të të drejtave në Ukrainë.

Ajo po fliste në fund të një udhëtimi katër-ditor në Kiev dhe rajonin e tij përreth, raporton BBC.

Mijatoviq theksoi provat në rritje të vrasjeve arbitrare, torturave, zhdukjeve të detyruara dhe dhunës seksuale nga ushtarët rusë.

Tutje, ajo tha se është e domosdoshme të jepej drejtësi dhe të mbështeten viktimat dhe të afërmit e tyre, por e përshkroi këtë detyrë si “tepër të frikshme”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Facebook mbyll qindra llogari të lidhura me grupin iranian në Shqipëri

Facebook tha të martën, më 6 prill se ka mbyllur qindra llogari…

Osmani: Ftoj organet e rendit për zbardhje të rastit të kësaj vrasje të dyfishtë në Pejë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka shprehur ngushëllime për vrasjen e dyfishtë…

Jamie Shea: Kosova në NATO është e mundshme

Ish-zëdhënësi i NATO-s gjatë periudhës së luftës në Kosovë, Jamie Shea e…

E konfirmon kryetari i Kievit, Klitschko: Në qytetin tonë nuk ka trupa ruse – po vazhdojmë të mbrohemi

Kryetari i kryeqytetit të Ukrainës, Kiev, ka njoftuar se nuk ka trupa…

Tesla zbret çmimet për disa modele të veturave

Prodhuesi i njohur i veturave elektrike, Tesla, i ka zbritur çmimet për…