Këshilli Evropian synon të arrijë një marrëveshje politike për një embargo ndaj naftës ruse të hënën, tha një zyrtar i Bashkimit Evropian për CNN.

Ky zyrtar ka thënë se kjo embargo do të mbulojë më shumë se dy të tretat e importeve të naftës.

Diplomatët e Bashkimit Evropian nuk arritën të arrijnë konsensus të dielën për kushtet e embargos, por mbajtën bisedime të mëtejshme të hënën si një përpjekje për të paraqitur një marrëveshje për miratim nga udhëheqësit e BE-së në një samit më vonë gjatë ditës.

Janë dhënë disa përjashtime të përkohshme për të garantuar sigurinë e furnizimit për disa shtete anëtare, tha zyrtari, duke shtuar se këshilli do të kthehet në këto përjashtime “sa më shpejt të jetë e mundur”.

Përveç embargos së naftës, paketa e re e sanksioneve kundër Rusisë do të përfshijë masa të tjera thelbësore, duke përfshirë heqjen e SWIFT të bankës më të madhe ruse Sberbank, një ndalim për tre transmetues të tjerë shtetërorë rusë, listën e individëve që kanë kryer krime lufte në Ukraina, shkruan CNN.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Rusia tërhiqet nga kufiri me Ukrainën

Rusia nisi të premten tërheqjen e trupave nga kufiri lindor i Ukrainës,…

Bebe Rexha në hall me peshën, dilema që e shqetëson

Bebe Rexha është në hall të madh me peshën. Këngëtarja dëshiron që…

Suharekë : 200 hektarë përfshihen nga zjarri, flakët po përhapen me shpejtësi (VIDEO)

Në  fshati Studençan dhe fshati Tërnje në  afërsi të  komunës së  Suharekë…