Ministria e Jetës së Egër dhe Turizmit në Kenia thotë se ndryshimi i klimës tani është një kërcënim më i madh për ruajtjen e elefantëve sesa gjuetia pa leje.

Vitin e kaluar, vendi ka regjistruar 179 vdekje elefantësh për shkak të thatësirës së vazhdueshme që ka prekur Bririn e Afrikës, raporton BBC.

Pas sezoneve të njëpasnjëshme të shirave të dobët, lumenjtë janë tharë dhe kullotat janë tkurrur në rezervat e gjahut.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Kurti nga Peja flet për dialogun me Serbinë: As nuk e neglizhojmë, as nuk ngutemi

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti ka deklaruar se nuk do…

Alarmet e sulmit ajror dëgjohen sërish në Kiev

Banorët e kryeqytetit ukrainas Kiev u kërkuan që të strehohen ndërsa sirenat…

“E supershfrytëzuar”, shkencëtarët : Shenjat “jetike” të Tokës po zbehen!

Shenjat jetike të Tokës po dobësohen me ritme rekord, paralajmërojnë një grup…

Mbledhja e përbashkët Maqedoni-Kosovë më 25 janar

Mbledhja e përbashkët e qeverive të Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut është…

Stërvitjet bërthamore të NATO-s do të vazhdojnë, pavarësisht tensioneve me Rusinë

NATO do të vazhdojë me stërvitjet bërthamore javën e ardhshme, pavarësisht përshkallëzimit…