Katërmbëdhjetë aleatë të NATO-s bien dakord për të rritur mbrojtjen ajrore evropiane.

Ministrat e mbrojtjes nga 14 aleatë të NATO-s – përfshirë Britaninë e Madhe – plus Finlanda nënshkruan një letër qëllimi për të krijuar një sistem evropian të mbrojtjes ajrore dhe raketore.

Belgjika, Bullgaria, Çekia, Estonia, Gjermania, Hungaria, Letonia, Lituania, Holanda, Norvegjia, Sllovakia, Sllovenia, Rumania dhe Mbretëria e Bashkuar parashihet të blejnë së bashku pajisje të mbrojtjes ajrore dhe raketa nga vendet evropiane.

“Ky angazhim është edhe më vendimtar sot, pasi ne jemi dëshmitarë të sulmeve të pamëshirshme dhe nga Rusia në Ukrainë”, tha zëvendëssekretari i përgjithshëm i NATO-s, Mircea Geoana.

Një deklaratë e NATO-s tha se iniciativa do t’i lejojë të gjitha kombet pjesëmarrëse të zhvillojnë së bashku një sistem të mbrojtjes ajrore duke përdorur zgjidhje të ndërveprueshme.

Ndryshe, Finlanda së bashku me Finlandën kanë aplikuar për tu bërë anëtarë të aleancës më të madhe ushtarake në botë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Ueb-faqet qeveritare në Ukrainë po sulmohen vazhdimisht, por hakerët ukrainas “po kundërvihen me sukses”

Faqet e internetit të Ukrainës janë nën sulm të vazhdueshëm nga hakerat…

Bisedime të nivelit të lartë mes Shteteve të Bashkuara dhe Kinës

Departamenti amerikan i Shtetit tha të hënën se një diplomate e lartë…

Rusia nuk ka më kontroll të plotë në asnjërën prej katër krahinave të ‘aneksuara’ të Ukrainës

Rusia nuk ka më kontroll të plotë të asnjë prej katër provincave…

Brnabiq kritikon Von Cramonin për Kosovën – eurodeputetja gjermane i reagon kryeministres serbe

Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiq ka kritikuar raportuesen e Parlamentit Evropian për…

Kryeministri Kurti në Davos i bën thirrje Greqisë ta njoh Kosovën

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i ka bërë thirrje Greqisë që ta…