Derisa tensionet po vazhdojnë mes presidentit rus, Vladimir Putin dhe Perëndimit, katër avionë luftarakë rusë janë kapur duke fluturuar në hapësirën ajrore të NATO-s.

Në një deklaratë të Forcave Ajrore Italiane (Aeronautica Militare) thuhet se avionët luftarakë u ngritën nga Kaliningrad para se të shkelnin hapësirën ajrore polake, raporton The Sun.

Avionët rusë më pas fluturuan përtej Detit Baltik në drejtim të Suedisë përpara se të “detyroheshin” të ktheheshin në bazë.

Kaliningrad është pjesë territori shumë e militarizuar e shkëputur nga shteti kryesor rus dhe e rrethuar nga Polonia dhe Lituania. Shpesh është në qendër të tensioneve midis Putinit dhe NATO-s.

Saktësisht se çfarë lloj avionësh rusë u kapën nuk është konfirmuar ende nga NATO. Por, NATO dhe Rusia mbeten në mosmarrëveshje për luftën e Putinit në Ukrainë.

Polonia është anëtare e aleancës, ndërsa Suedia këtë vit nënshkroi protokollet për t’u bashkuar luftës së egër të Putinit në Ukrainë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Pas atij në Bucha, zbulohet edhe një varr i ri masiv afër Mariupolit

Një varr masiv shtesë është vendosur pranë Mariupolit, sipas këshilltarit të kryebashkiakut,…

SHBA regjistron rritjen më të vogël të popullsisë

Rritja e numrit të popullsisë në Shtetet e Bashkuara ka qenë më…

Vjosa Osmani pret me ceremoni shtetërore presidentin e Maltës, George Vella

Presidenti i Maltës, George Vella sot do të pritet me ceremoni shtetërore…

OKB: Mbi 12 milionë njerëz të bllokuar në zonat e luftimeve në Ukrainë

Agjencia për Migracion e Kombeve të Bashkuara tha të premten se rreth…

Klinaku: Aktakuzat e Gucatit dhe Haradinajt nuk janë konfirmuar

Ushtruesi i detyrës së kryetarit të OVL-UÇK’së, Faton Klinaku, përmes një shkrimi…