Katër anije të tjera që transportonin grurë dhe vaj luledielli janë larguar nga portet e Ukrainës nëpërmjet një korridori të sigurt detar.

Miliona tonë grurë kanë ngecur në Ukrainë për shkak të bllokadave ruse, duke çuar në mungesa dhe çmime më të larta të ushqimeve në vende të tjera.

Por javën e kaluar anija e parë u largua nga portet e Ukrainës që nga muaji shkurt, shkruan BBC.

Anijet e fundit që do të lundrojnë janë të destinuara për në Turqi, ku do të inspektohen si pjesë e një marrëveshjeje të arritur me Rusinë dhe Kombet e Bashkuara.

Ato u nisën të dielën nga portet e Odesas dhe Chornomorsk dhe të gjitha do të udhëtojnë përmes ngushticës së Bosforit.

Pas inspektimeve, dy anijet janë planifikuar të ankorohen në Turqi, ndërsa të tjerat do të nisen drejt Italisë dhe Kinës.

Një tjetër anije bosh është autorizuar të udhëtojë në Ukrainë për t’u ngarkuar.

Zyrtarët ukrainas thonë se këto janë shenja të qarta se eksportet e grurit janë të sigurta dhe u kanë kërkuar kompanive të transportit që të kthehen në vend.

Në fjalimin e tij të zakonshëm të natës të shtunën, Presidenti Zelensky përshëndeti rifillimin e eksporteve, por tha se rreziqet e sigurisë mbeten.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

24 të vdekur dhe 890 raste të reja me coronavirus në Kosovë

Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike…

Statistika përgatit metodologjinë e regjistrimit, do të angazhohen rreth 6 mijë persona

Enti Shtetëror i Statistikës do të përmbyll së shpejti përgatitjen e Metodologjisë…

Të premten do të varrosen katër të zhdukur nga lufta e fundit në Kosovë

Më 25 qershor do të bëhet varrimi i Dibran Dibranit, Zeqir dhe…

Letër publike: Qenan Ismaili dhe Shaqir Fetai na e dëbuan xhematin nga xhamitë

Edhe sivjet gati i kalova të gjitha xhamitë më të mëdha të…

Më shumë se 100 aeroplanë luftarakë fluturojnë rreth Tajvanit

Stërvitjet ushtarake të Kinës në gjashtë lokacione përreth Tajvanit, të cilat u…