Policia në Bullgari ka arrestuar rreth 100 emigrantë nga Afganistani të cilët janë transportuar me kamion me targa të Maqedonisë. Shoferi është një shtetas i Maqedonisë 60-vjeçar. Të gjithë emigrantët janë burra të rinj dhe të moshës së mesme. Kamioni u kap nga policia kufitare. Prokuroria e rrethit thotë se përveç sirianëve ka edhe serbë, francezë, ukrainas… Fluksi i emigrantëve në Bullgari është i madh dhe javën e kaluar ka ndodhur një tragjedi kur autobusi i mbushur me emigrantë nuk ka ndalur në sinjalin e policisë dhe autobusi përplasi makinën e policisë me çka dy policë humben jetën.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Danimarka i jep fund shumicës së kufizimeve të vendosura për shkak të COVID-19, ndërsa fqinji i saj Suedia i zgjeron kufizimet

Qeveria e Danimarkës tha të mërkurën se do të heqë shumicën e…

Departamenti Shtetëror pas dorëheqjes së Zaev: SHBA-të do të vazhdojnë të bashkëpunojnë me Qeverinë për në rrugën drejt BE-së

Departamenti Shtetëror për “Zërin e Amerikës” u shprehën se “SHBA-të presin që…

Komisioneri Varhelyi uron Kurtin: Kthimi i perspektivës evropiane në një realitet kërkon vazhdimin e shpejtë të dialogut Kosovë-Serbi

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka pranuar letër urim nga…

Covid/ SHBA: Kina jo transparente, duam të shohim raportin e OBSH

Departamenti i Shtetit i SHBA ka akuzuar Kinën se nuk ka qenë…

Merkel dhe Putin diskutojnë për tensionet në Ukrainë

Kancelarja gjermane, Angela Merkel dhe presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, gjatë një…