Një anije mallrash që transportonte 3,000 ton misër nga Ukraina, pati probleme gjatë lundrimit në ngushticën e Bosforit në Stamboll, të enjten. Reuters raporton se për pasojë është bllokuar trafiku edhe për mjetet e tjera të lundrimit.

Zyra e guvernatorit të Stambollit tha se anija 173-metra “Lady Zehma” ishte ankoruar në mënyrë të sigurt pas një dështimi të sistemit të drejtimit rreth orës 1800 GMT. Askush nuk u lëndua dhe rojet bregdetare.

Gjithsesi, informacionet që qarkullojnë në mediat e huaja bëjnë me dije se anijes mund t’i jetë dhënë fillimisht udhëzime të gabuara që në momentin kur u mësua dëmi.

Sipas qendrës së përbashkët të koordinimit të OKB-së, Ukrainës, Rusisë dhe Turqisë për eksportin e drithit ukrainas, Lady Zehma u nis më 30 gusht nga Chornomorsk, Ukrainë, me destinacion Ravenna, Itali, dhe po transporton 3000 ton misër.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Protestuesit hodhën gur në drejtim të presidentit kilian – lëndohet lehtë një këshilltar i Boriqit

Presidenti kilian me origjinë kroate, Gabriel Boriq (36) u sulmua me gurë…

Mbretëria e Bashkuar mbështet anëtarësimin e Kosovës në NATO

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani priti në takim Giles Portman,…

2159 raste aktive me koronavirus

162 raste të reja me virus korona, nga gjithsej 778 testime janë…

Greqia vaksinë me detyrim për disa kategori

Mitsotakis: Punonjësit e shëndetësisë dhe të azileve, të parët Greqia ka vendosur…

Ish-komandanti i NATO-s: Nuk ka paqe në Europë me Putin 

Sir Richard Shirreff: Aleanca të sigurojë që konflikti të mos përshkallëzohet Nuk…