Greva e stafit të administratës së kompanisë Lufthansa -s  ka sjell një kaos të papare më udhëtimet ajrore në Europë.

Sindikata pretendon rritje 9.5% të pagave, duke filluar nga minimumi 350 euro. Në këtë greve janë përfshirë mbi 20 mijë punonjës.

Kjo situatë ka bërë që të paralajmërohet anulimi i mbi një mijë fluturimeve nga aeroportet gjermane të Mynihut dhe Frankfurtit për këtë të mërkurë.

Protesta e thirrur nga sindikata nga mëngjesi I kësaj të mërkurë deri në mëngjesin e të enjtes ( 28 korrik) ka shkaktuar një situatë ta paprecedente në shumë aeroporte.

134 mijë udhëtare do të vuajnë pasojatg në vetëm 24 orë, dhe janë të detyruar të ndryshojnë planet e tyre të lëvizjeve dhe pushimeve.

Në mjaft aeroport ka pasur edhe tension dhe protesta të udhëtareve.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

24 mbetje trupash njerëzish zbulohen në kopshtin e ish-policit

Mbetjet e trupave të të paktën 24 njerzëve janë zbuluar në shtëpinë…

Rusia ndalon furnizimin me gaz në Poloni

Kompania shtetërore polake e gazit natyror PGNiG, ka bërë të ditur se…

Petkoviq thotë se edhe sot iu ndalua hyrja në Kosovë

Drejtori i të ashtuquajturës Zyra për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar…

Kryediplomati ukrainas bën thirrje për embargo globale ndaj naftës ruse

Ministri i Punëve të Jashtme të Ukrainës, Dmytro Kuleba, po i bën…

Takimet Ukrainë-Rusi vazhdojnë në formatin online

Këshilltari i Presidencës ukrainase, Mykhailo Podolyak, bëri të ditur të shtunën se…