Kancelari gjerman Olaf Scholz ka bërë thirrje për një “Plan Marshall” të ri për të rindërtuar Ukrainën.

Duke folur në një konferencë të Berlinit për rindërtimin e Ukrainës sot, Scholz tha se sulmet e vazhdueshme me dron të Rusisë përfaqësonin një pikë të re të ulët në luftën e saj kundër Ukrainës, por ishin gjithashtu një shenjë e dëshpërimit të Moskës.

Ai vazhdoi duke thënë se vetë historia e Gjermanisë tregoi se ishte e mundur të rindërtohej edhe pas një lufte shkatërruese, dhe kështu ishte e rëndësishme të planifikohej për të ardhmen e Ukrainës si një anëtare e begatë dhe demokratike e BE-së.

“Kjo konferencë ka të bëjë me krijimin e një Plani Marshall për shekullin e 21-të,” tha ai, shkruan Skynews.

“Angazhimi ndaj Ukrainës si një anëtare e BE-së është një nga vendimet më të rëndësishme gjeopolitike të kohës sonë”, shtoi ai.

Scholz, i cili bashkë organizoi takimin me Presidenten e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, tha gjithashtu se të gjithë në qeveri ranë dakord se integriteti territorial i Ukrainës duhet të ruhet.

Plani Marshall ishte një iniciativë e sponsorizuar nga SHBA që ndihmoi në ringjalljen e ekonomive të Evropës Perëndimore pas Luftës së Dytë Botërore.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

U rrit si bari me dele, sot është miliarder që të hyrat i ndanë me punëtorët – kurdi që ndërtoi perandori pa ndonjë përvojë në biznes

“Nëse fitoj unë, fitojnë edhe punonjësit e mi. Fitimi im është edhe…

Nismë globale për të përshpejtuar gjetjen e vaksinës kundër COVID-19

Kombet e Bashkuara i bashkuan forcat edhe me udhëheqës botërorë dhe me…

Biden përsëri thotë se SHBA do të mbronte Tajvanin nëse sulmohet nga Kina

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden ka thënë sërish se SHBA-të do të…

Çdo kërcënim ndaj krerëve shtetërorë duhet marrë seriozisht, vlerëson eksperti i sigurisë

Masa të shtuara të sigurisë janë parë të mërkurën mbrëma përreth shtëpisë…