Kancelari i Austrisë, Karl Nehammer, do të vizitojë nesër Ballkanin Perëndimor.

Ndalesa e parë e udhëtimit dyditor është Serbia, e cila deri më tani i është shmangur qëndrimit të qartë në konfliktin mes Rusisë dhe Perëndimit.

Të premten, Nehammer do të vijë për bisedime në Kosovë dhe Bosnje-Hercegovinë. Në të dyja vendet, BE i frikësohet tensioneve të reja dhe destabilizimit nga Rusia.

Në këtë situatë, Nehammer thotë se dëshiron ta përdorë udhëtimin e tij për të përforcuar perspektivën evropiane të të gjitha vendeve të Ballkanit Perëndimor.

“Ne nuk duhet ta lëmë këtë rajon mënjanë, i cili është kaq i rëndësishëm për Evropën, ndaj aktorëve të tjerë si Rusia dhe nuk do të lejojmë që rajoni të destabilizohet”, tha kancelari para udhëtimit, sipas Kancelarisë Federale.

“Ne kemi një interes të veçantë për stabilitetin dhe zhvillimin e mirë ekonomik në të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor”, theksoi Nehammer.

Në të tre vendet, Nehammer dëshiron të theksojë gjatë udhëtimit të tij se BE-ja nuk do të jetë e plotë derisa vendet e Ballkanit Perëndimor të jenë anëtarësuar.

Sulmi rus ndaj Ukrainës ka tërhequr vëmendjen e re ndërkombëtare ndaj afrimit të ngadaltë të vendeve të Ballkanit me BE-në. Ministrja e Jashtme gjermane, Annalena Baerbock, javën e kaluar vizitoi Serbinë, Kosovën dhe Bosnje-Hercegovinën dhe premtoi angazhim më të madh, raporton Kurier.at.

Vende si Gjermania dhe Austria prej kohësh kanë bërë thirrje për përparim të prekshëm në afrimin me BE-në për gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor, Serbinë, Bosnje-Hercegovinën, Kosovën, Malin e Zi, Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Nga ana tjetër, vendet e tjera – si Franca – janë më shumë në frenim.

Hezitimi i BE-së për zgjerim po shkakton gjithnjë e më shumë zhgënjim në rajon. Konfliktet e pazgjidhura mes vendeve individuale dhe mungesa e progresit me reformat pengojnë gjithashtu afrimin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Ballkani Perëndimor nënshkruan Deklaratën e Tiranës në mbështetje të Turizmit në Rajon

Ministrat dhe përfaqësuesit e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor (BP) nënshkruan Deklaratën…

Rreth 43 mijë qytetarë ikën nga Kosova gjatë vitit 2021

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka bërë vlerësimin e popullsisë për vitin…

Albin Kurti e Angela Merkel takohen gjatë javës së ardhshme

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, do të takohet me Kancelaren gjermane, Angela…

Kuvendi nuk miraton rezolutën për të pagjeturit

Kuvendi i Kosovës në seancën e sotme nuk ka miratuar rezolutën për…

MSh: Rritet interesimi për imunizim, dje janë aplikuar mbi 17 mijë vaksina

Ministria e Shëndetësisë informon se gjatë ditës së djeshme, ka pasur interes…