Kanadaja njoftoi sot se do ta ndihmojë me artileri të rëndë ushtrinë ukrainase.

Kryeministri Justin Trudeau premtoi në fillim të kësaj jave se do të dërgonte një ndihmë të tillë pas kërkesës që i bëri presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky.

Deri më tani, Kanadaja ka dorëzuar obus M777 dhe municione të përshtatshme për forcat ukrainase, raporton cnn.

Shtetet e Bashkuara, Britania e Madhe dhe Kanadaja janë zotuar të dërgojnë më shumë artileri në shtetin ukrainas për ta ndihmuar Kievin të mbrojë zonat në lindje të vendit, ku Rusia ka nisur një ofensivë të përgjithshme.

Ndërkohë, presidenti amerikan, Joe Biden u tha gazetarëve të martën, pas një bisede telefonike me kryeministrin britanik, Boris Johnson, kryeministrin kanadez, Justin Truedau dhe liderë të tjerë perëndimorë, se artileria kanadeze do të dërgohet së bashku me atë të Shteteve të Bashkuara, i cili pritet të arrijë brenda muajit në Kiev.

Ndryshe, Rusia ka vazhduar edhe sot me bombardime duke shkaktuar viktima dhe dëme materiale.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Gërvalla: Për t’i akuzuar shqiptarët Serbia është gatshme të bëjë gjithçka

Ministria e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, ka thënë se priste që…

Boris Johnson pyetet nga gazetarja nëse Putini është vrasës: E keni parë çfarë u ka ndodhur kundërshtarëve të tij?

Gazetarja e CNN e ka pyetur kryeministrin britanik Boris Johnson në Cornwall…

Zoran Zaev nesër jep zyrtarisht dorëheqje nga pozita e kryeministrit të Maqedonisë së Veriut

Shefi i qeverisë maqedonase, Zoran Zaev, nesër do të japë zyrtarisht dorëheqjen…

Në Tetovë investohet njëjtë sikur në Shuto Orizare

Dy komunat të cilat paraprakisht gjendeshin në vendin e katërt dhe të…

BE ndan 14.2 miliardë euro për Kosovën, Turqinë dhe vendet e Ballkanit Perëndimor

Parlamenti Evropian ka miratuar Rregulloren për Themelimin e IPA-së III nga e cila…