Ministri I jashtëm, Bujar Osmani, ka realizur një bisedë telefonike me Kabinetin e Presidentit francez Emanuel Makron, nga ku, sic thuhet në një komunikatë nga MPJ-ja, është siguruar se gjatë përdorimit të mbiemrit për qytetarët e Maqedonisë së Veriut, është bërë një gabim I paqëllimshëm.

MPJ

“Është konfirmuar qëndrimi zyrtar i Francës për respektimin e plotë të emrit zyrtar të vendit, shtetas të Maqedonisë së Veriut, si dhe mbiemrat përkatëse, në mënyrës siç janë definuar dhe pranuar në OKB, konform Marrëveshjes së Prespës”, kanë deklaruar nga Ministria për Punë të Jashtme

Reagimet pasuan pas deklaratës së Presidentit Macron në press-konferencën pas Samitit BE – Ballkani Perëndimor në Bruksel, javën e kaluar, kur ai kishte përdorur fjalën “maqedonasoverior”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Haradinaj mbledh strukturat e partisë, del me pesë pika për dialogun Kosovë-Serbi

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, përmes një postimi në Facebook ka thënë…

Weber: I gjithë dialogu Kosovë-Serbi karakterizohet nga dobësia politike e BE-së dhe SHBA-së

Pushtimi rus i Ukrainës në shkurt të vitit të kaluar shkaktoi shqetësim…

Florida: Vritet gazetari derisa po raportonte në skenë krimi

Një gazetar dhe një vajzë nëntëvjeçare janë qëlluar për vdekje pranë Orlandos,…

Pfizer dhe Moderna testojnë vaksinat për grupmoshën 5-11 vjeç

Dy prodhuesit e vaksinave, Pfizer dhe Moderna kanë nisur testimet për të…

Mediat e huaja shkruajnë për përplasjen e Metës me ambasadoren amerikane

Përplasja në distancë mes presidentit shqiptar, Ilir Meta dhe ambasadores së SHBA-së…