Numri i njerëzve që ikin nga Ukraina për në Poloni ka filluar të bie ditët e fundit, me 30 mijë e 500 kalime, 6.4 përqind më pak se një ditë më pare.

Deri në orën 06:00, 6 mijë njerëz kishin kaluar në këtë vend, kjo është 11 përqind më pak nga e njëjta periudhë e së premtes.

Më shumë se 2.2 milionë njerëz kanë kaluar në Poloni që nga fillimi i luftës, raporton BBC.

Disa nga ata njerëz që ikin nga Ukraina janë larguar tashmë nga Polonia, por eksperti i migracionit në Universitetin e Varshavës, Maciej Duszczyk vlerëson se rreth 1.2 deri në 1.3 milionë refugjatë mbeten aty.

Ndryshe, bëhet e ditur se më shumë se 300 mijë njerëz kanë hyrë në Ukrainë nëpërmjet Polonisë që nga fillimi i luftës.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Rezolutë kundër gjenocidit serb, Kodheli: Politika e dy shteteve shqiptare nuk ka qenë e unifikuar, historia duhet vënë në vend

Një ditë më parë, Elvis Hoxha nga Lëvizja Vetëvendosje i ftuar në…

Zyrtarët e KQZ me rroba speciale rinumërojnë votat nga Serbia

Zyrtarë të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve dhe ekspertë të forenzikës kanë hapur…

Ish-ushtari i UÇK’së dhe UÇPMB’së nuk po mund të pajiset me dokumente në Kosovë

Sadik Aliji ka plot nëntë vjet që jeton në Veleknicë të Gjilanit.…

Sondazhi nga Pyper: Mbi 60% e respodentëve janë të kënaqur me përfaqësimin e Kosovës nga Kurti në takim me Merkelin

Pyper, si platformë e specializuar për matjen e opinionit publik, në bashkëpunim…

Ukrainë, sulmohet treni për evakuimin e refugjatëve

Një tren pasagjerësh që po bënte rrugën për të marrë refugjatët që…