Ministri i Jashtëm i Jordanisë, Ayman Safadi, ka bërë thirrje për ndalimin e menjëhershëm të asaj që ai e quajti katastorfë humanitare në Gaza, të shkaktuar nga Izraeli.

Ai kërkoi zbatimin e ligjit ndërkombëtar dhe të Kartës së Kombeve të Bashkuara në konfliktin Hamas-Izrael.

Safadi theksoi gjithashtu domosdoshmërinë e dërgimit të ndihmave humanitare urgjentisht dhe në mënyrë adekuate në Gaza.

Ai këto i tha pas një takimi me të dërguarin e OKB-së në Jordani, Sherri Ritsema-Anderson, raporton Al Jazeera.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

SHBA dërgoi qindra raketa anti-ajrore Stinger në Ukrainë

Shtetet e Bashkuara i kanë dorëzuar Ukrainës qindra raketa Stinger, si pjesë…

Tmerr në Berlin, vetura shtyp këmbësorët – një i vdekur dhe 30 të lënduar

Të paktën një person ka humbur jetën dhe 30 tjerë janë lënduar,…

Ekipi olimpik i xhudos mëson shortin në rrugën drejt medaljeve olimpike

Ekipi olimpik i xhudos ka mësuar sot shortin para garave që i…

Mickoski porosi Spasovskit të thotë se cili shërbim sekret po e ndjekë Pendarovskin

Kryetari i VMRO-DPMNE, Hristijan Mickoski kërkoi përgjegjësi dhe përgjigje nga ministri i…

Kurti mbledh Këshillin e Sigurisë Kombëtare, shkak situata me COVID-19

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, do të thërras mbledhjen e Këshillit të…