Kryeministri britanik, Boris Johnson, ka thënë se presidenti rus Vladimir Putin e ka “kapërcyer një vijë të kuqe” dhe komuniteti ndërkombëtar do të rrisë presionin ndaj tij kur ai të takohet me homologët e tij globalë më vonë sot.

Këtë deklaratë ai e bëri përpara udhëtimit të tij në Bruksel, këtë mëngjes, për takimet e NATO-s dhe G7.

Johnson shtoi se ai dëshiron të ndalojë liderin rus të përdorë rezervat e arit dhe se ai duhet të paraqitet para Gjykatës Penale Ndërkombëtare.

Kryeministri britanik gjithashtu zbuloi se do të takohet me presidentin e Ukrainës, Volodymyr Zelensky, “së shpejti” – megjithëse është e paqartë nëse kjo do të ndodhë fizikisht, apo përmes videolidhjes.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Dëshmitari i tretë në rastin e Salih Mustafës: Pas maltretimeve në Zllash duke mi thyer dhëmbët jam trajtuar nga mjekët privat

Dëshmitari i tretë i Zyrës së Prokurorit të Specializuar kundër Salih Mustafës…

Pandemia e koronavirusit lë në hije garën mes kandidatëve demokratë për president të Amerikës

Shteti amerikan Ohajo anulloi në minutën e fundit votimet paraprake për shkak…

COVAX ka shpërndarë vaksina për 100 vende

Në gjashtë kontinente janë dorzuar deri më tani 38 milionë doza Struktura…

Shpërthim i madh në stacionin e trenave në Kiev

Dëme janë parë pranë stacionit qendror të trenit në Kiev pas një…

Joseph: Afrimi i Ramës me Vuçiqin nuk është ‘i shëndetshëm’

Afrimi i Edi Ramës dhe Aleksandar Vuçiqit nuk është “i shëndetshëm”, thotë…