Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson, ka pasur bisedën e tij të fundit telefonike me presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky.

Një deklaratë thuhet se një pjesë e bisedës së tyre kishte në qendër situatën në Mariupol dhe se kryeministri britanik kishte shfrytëzuar rastin për të përshëndetur rezistencën ukrainase në qytet.

“Kryeministri e përditësoi presidentin Zelensky për sanksionet e reja nga Mbretëria e Bashkuar që hynë në fuqi javën e kaluar dhe tha se Mbretëria e Bashkuar do të vazhdojë të sigurojë mjetet për Ukrainën për t’u mbrojtur, duke përfshirë automjetet e blinduara në ditët në vijim”, thuhet në deklaratë.

Detajet e bisedës telefonike vijnë në ditën kur u njoftua se Johnsonit i është ndaluar hyrja në Rusi për shkak të asaj që vendi konsideronte të ishte “qëndrimi armiqësor” i Mbretërisë së Bashkuar për luftën në Ukrainë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Kërcënohet zëvendësministri Zafir Berisha

Ministria e Punëve të Brendshme ka njoftuar se zëvendësministri, Zafir Berisha është…

Në Antalya Diplomacy Forum, Osmani: COVID-19 ka shtuar pabarazitë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në kuadër të sesionit të parë të…

48 vite nga Kongresi i Drejtshkrimit të Gjuhës Shqipe

Sot bëhen 48 vite kur hapi punimet Kongresi i Drejtshkrimit të Gjuhës…

Presidentja e Komisionit Evropian: Vaksina e Koronës për të gjithë

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, me profesion mjeke, synon…

18 raste të reja në Maqedoni, 1 rast i ri në Tetovë

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit janë…