Partia Konservatore e kryeministrit britanik, Boris Johnson është mposhtur në dy zgjedhje të pjesshme, një goditje e re për partinë dhe kryeministrin që ka gjasa të largohet nga qeverisja.

Dështimet – një në jugun tradicionalisht konservator dhe një në veri të Anglisë – mund të nënkuptojnë se koalicioni elektoral i mbledhur rreth kryeministrit në vitin 2019 mund të fillojë të shpërbëhet pas muajsh skandali dhe mes kostove në rritje të jetesës.

Johnson e gjeti veten nën presion të madh për të dhënë dorëheqje si kryeministër pasi u ndëshkua për shkeljen e rregullave epidemiologjike për mbylljen totale për shkak të një hetimi të policisë në një tubim në Downing Street, raporton bbc.

Ai i mbijetoi një votëbesimi ndaj deputetëve konservatorë këtë muaj, por 41 për qind e kolegëve të tij në parlament votuan për ta shkarkuar dhe ai vetë është nën hetime nga komisioni për mashtrim të mundshëm të qëllimshëm të parlamentit.

Konservatorët humbën shumicën në Tiverton dhe Honiton, në pjesën thellësisht konservatore të Anglisë jugperëndimore dhe në zgjedhjet e tjera në Wakefield në veri të Anglisë.

Ai përjashtoi mundësinë që të jepte dorëheqje në rast se konservatorët humbin të dyja vendet, duke thënë se është e zakonshme që partitë në pushtet të humbasin zgjedhjet e pjesshme në mes të mandatit të tyre.

Zgjedhjet e pjesshme u nxitën nga dorëheqjet e deputetëve të lartë konservatorë, njëri prej të cilëve pranoi se kishte parë pornografi në parlament dhe tjetri u shpall fajtor për abuzim seksual me adoleshentët.

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Konservatore, Oliver Dowden, dha dorëheqje sot, duke thënë se nuk mund të vazhdonte sikur të mos kishte ndodhur asgjë pas rezultatit shkatërrues të dy zgjedhjeve të parakohshme, për të cilat dikush duhet të marrë përgjegjësinë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Përfshirje në vepra penale, në gjysmën e parë të këtij viti u arrestuan 26 policë të Kosovës – 48 u suspenduan nga puna

Marrja e ryshfetit dyshohet se është arsyeja e arrestimit të një zyrtari…

Rusia ankohet se sanksionet shkaktuan probleme serioze logjistike në vend

Ministri rus i transportit Vitaly Savelyev, tha se sanksionet nga vendet në…

Franca do të bojkotojë konferencën e OKB -së mbi racizmin

Franca njoftoi se do ta bojkotojë një konferencë mbi racizmit të organizuar…

Rasti në Gllogjan, prokurorja Gashi: Deri tani janë intervistuar shumë persona, është bastisur një shtëpi

Sahide Gashi, prokurore e rastit të mbrëmshëm në Gllogjan ku u vranë…

ShBA-ja pati 199 të shtëna masive që nga fillimi i vitit

Shtetet e Bashkuara të Amerikës që nga fillimi i vitit 2022 ka…