Kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson është deklaruar përmes rrjeteve sociale rreth vizitës të papritur në Ukrainë, duke iu referuar homologut të tij ukrainas si mikun e tij.

Ai e përshkroi aktivitetin ushtarak rus në vend si “barbar”.

“Sot takova mikun tim presidentin e Ukrainës, Zelensky në Kiev si një shfaqje e mbështetjes sonë të palëkundur për popullin e Ukrainës”, tha fillimisht britaniku.

“Ne po përcaktojmë një paketë të re ndihme financiare dhe ushtarake, e cila është një testament i angazhimit tonë në luftën e vendit të tij kundër fushatës barbare të Rusisë”, shkroi ai në Twitter.

Ndërkohë, Zelensky publikoi një mesazh në Facebook teksa vlerësoi tejet lartë angazhimin e Johnsonit.

“Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson është një nga kundërshtarët më parimorë të pushtimit rus, një lider që bën presion për vendosjen e sanksioneve ndaj Rusisë dhe mbështetjen e mbrojtjes të Ukrainës. Mirë se erdhe në Kiev miku im”.

Ndryshe, mediat ndërkombëtare raportojnë se kjo është vizita më sublime e ndonjë udhëheqësi botëror që nga agresioni rus në Ukrainë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Prokuroria Speciale Publike peng i bisedave të përgjuara të zyrtarëve

Përdorimi i bisedave të përgjuara telefonike si dëshmi në proceset gjyqësore dhe…

G20 nis me thirrjen për më shumë vaksina për vendet e varfra

Kryeministri italian Mario Draghi bëri thirrje për bashkëpunim shumëpalesh Liderët e njëzet…

Osmani takohet me vëzhguesit e BE-së, ankohet për ndërhyrjen e Serbisë në zgjedhje

Presidentja Osmani vlerësoi mbarëvajtjen e zgjedhjeve lokale në një takim me një…

Pierre Richard Prosper: Gjykata Speciale është e padrejtë

Pierre Richard Prosper, avokat i ish-presidentit Hashim Thaçi, i ka bërë thirrje…

Ambasadori gjerman: Nuk ka liberalizim për Kosovën, ende ka shtete që kundërshtojnë

Pesimist se sivjet ndodh liberalizimi i vizave për kosovarët po tregohet Ambasadori…