Kryeministri i Anglisë, Boris Johnson, gjatë një konference në Delhi tha se është një “mundësi realiste” kur u pyet nëse ai pajtohej me inteligjencën që sugjeronte se bombardimet ruse të Ukrainës mund të vazhdojnë deri në fund të vitit të ardhshëm.

“Putini ka një ushtri të madhe”, tha ai. “Ai ka një pozicion shumë të vështirë politik, sepse ka bërë një gabim katastrofik. E vetmja mundësi që ai tani ka, me të vërtetë, është të vazhdojë të përpiqet të përdorë qasjen e tij të tmerrshme, të ashpër të drejtuar nga artileria, duke u përpjekur të shkatërrojë ukrainasit”.

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar shton se “pa marrë parasysh” epërsinë ushtarake që Vladimir Putin mund të jetë në gjendje të sjellë gjatë muajve të ardhshëm “ai nuk do të jetë në gjendje të pushtojë frymën e popullit ukrainas”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Shkatërrohet grupi ndërkombëtar kriminal, arrestohen dhe shtetas të Maqedonisë

Me kërkesë për ndihmë juridike ndërkombëtare, policia dhe organet tjera kompetente në…

Kryeministri grek Mitsotakis, letër Macronit dhe Merkelit për Turqinë

Kryeministri i Greqisë, Kiryakos Mitsotakis i dërgoi një letër Presidentit të Francës, Emmanuel Macron dhe Kancelares…

Zaharieva: RMV-ja do të ketë vend në BE kur të jetë e përgatitur, për momentin nuk është

Republika e Maqedonisë së Veriut (RMV) do të ketë vend në Bashkimin…

Mikrobiologu rus zbulon: Shkencëtarët në Vuhan bëjnë gjëra të çmendura në laboratorin e tyre

Profesori i njohur botëror, Petr Chumakov, sipas “Daily Mail”, tha se qëllimi…

Në Maqedoni kanë arritur 2.400 persona nga Ukraina, prej tyre kanë ngelur vetëm 600

Sipas informacioneve të MPB-së dhe Ministrisë së Punës dhe Politikës Sociale, rreth…