Ministrja e Mbrojtjes e Gjermanisë, Christine Lambrecht, ka dhënë dorëheqje.

Dorëheqja e saj vjen pasi Berlini është nën presion në rritje për të lejuar dërgimin e tankeve luftarake të ndërtuara nga Gjermania në Ukrainë.

Lambrecht u tall për njoftimin e saj se Gjermania po mbështeste Ukrainën duke dërguar 5000 helmeta ushtarake, shkruan BBC, transmeton Klankosova.tv.

Ajo gjithashtu u kritikua gjerësisht për dështimin në përmirësimin e forcave të armatosura të papajisura të Gjermanisë.

Kjo ishte pavarësisht ofrimit të 100 miliardë eurove për atë detyrë pas pushtimit të Ukrainës nga Rusia.

Lambrecht, një anëtare e socialdemokratëve (SPD) të kancelarit Olaf Scholz, gjithashtu u kritikua kur u zbulua se ajo kishte marrë djalin e saj në një udhëtim me një helikopter ushtarak.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Policia e Maqedonisë së Veriut zbulon 78 migrantë në një kamion

Policia e Maqedonisë së Veriut ka ndaluar 78 migrantë deri sa po…

Bastiset shtëpia e 47 vjeçarit në Tetovë, policia i gjeti heroinë

Pjestarë të policisë nga Sektori për punë të brendshme-Tetovë, sot (20-shtator) rreth…

“Premtoi shumë parash për vrasjen e tij?”/ Zbulohet nga erdhi kërcënimi me jetë për Albin Kurtin

Policia e Kosovës ka përforcuar sigurinë e Kryeministrit Albin Kurti në banesë…

103 të infektuar nga Kovid-19, të shëruar 13 paceintë dhe 5 kanë ndërruar jetë

Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 841 teste ndërsa janë regjistruar…

Lufta duhet të përfundojë përpara se të fillojë dimri

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky i ka thënë G7-ës se donte që lufta…