Arafat Muaremi ka dhënë dorëheqje nga funksioni i drejtorit të Drejtorisë Financiare.

Duke marrë parasysh vendimin e prokurorit publik të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Ljubomir Joveski, për të inicuar procedurë për përcaktimin e përgjegjësisë disiplinore për të tre prokurorët publik dhe për të suspenduar Villma Ruskoskën nga pozita e prokurores publike themelore të Prokurorisë Themelore Publike për ndjekjen e krimi i organizuar dhe korrupsionit, për shkak të sjelljeve të paligjshme dhe shpërdorimit të pozitës dhe autoritetit zyrtar, me vullnetin tim të lirë, jap dorëheqjen nga posti i ushtruesit të detyrës së drejtorit të Drejtorisë së Policisë Financiare. Këtë vendim e marr që opinioni të mos ketë as më të voglin dyshim për integritetin, paanshmërinë dhe pavarësinë e procedurës që vazhdon të zhvillohet në Prokurorinë Themelore Publike për ndjekjen e krimit të organizuar dhe korrupsionit. Vendimi i sotëm i Prokurorit Publik të Republikës së Maqedonisë së Veriut dha një mesazh të qartë se ligjet duhet të respektohen nga të gjithë dhe se keqpërdorimi i detyrës zyrtare për qëllime personale është i papranueshëm”, njofton Muaremi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Koreja e Veriut thotë se lansoi një “raketë hipersonike” të re

Koreja e Veriut ka pohuar se ka testuar me sukses një raketë…

Presidenti i Ukrainës vjen me një thirrje të radhës – këtë herë duke i bërë një lutje popullit rus

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka ardhur me një thirrje të radhës…

Ish-anëtari i Iluminatit pasi është larguar nga shoqëria sekrete ka zbuluar gjithçka

Historia e tij filloi në vitin 1964 ndërsa ndiqte mësimet në Harvard.…

Radhë të gjata në kufi, më shumë se 3 orë pritje për të dalë nga Kosova

Disa pika kufitare në Kosovë kanë një fluks të shtuar udhëtarësh. Këtë…

Natë e vështirë për Kievin! Nuk ndalen shpërthimet, avionët ushtarakë fluturojnë pranë ndërtesave

Shpërthime të shumta janë ndjerë këtë të premte në mbrëmje në Kiev,…