Në ditën e dytë të seancës gjyqësore ndaj ish krerëve të UÇK-së në Hagë, ish presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi u shpreh i bindur se do të shfajësohet nga akuzat e Prokurorisë Speciale për krime lufte ashtu siç u shfajësua nga akuzat për trafikim organesh. Thaçi tha se ndërkombëtarët i kishin thënë se duhej themeluar Gjykata Speciale në mënyrë që të largohet reja e zezë mbi Kosovën.

“Bota tani e di qe nuk kishte trafikim organesh dhe “shtëpi të verdhë” nuk ka ekzistuar kurrë. Tani e dimë unë, dhe populli edhe gjithë shqiptarët jemi shfajësuar nga kjo. Reja e zezë mbi Kosovën është hequr. Sakrifica ia ka vlejtur. Pres te shfajësohem nga çdo akuzë në fund të këtij procesi”, deklaroi Hashim Thaçi, i akuzuar.
Mbrojtja e Thaçit hodhi poshtë akuzat e Prokurorisë Speciale. Avokati i Thaçit, Gregory Kehoe, insistoi se Thaçi nuk kishte pushtet real gjatë luftës, ashtu siç pretendon prokuroria se ai ka udhëhequr një “ndërmarrje të përbashkët kriminale”.

“… Hashim Thaçi nuk kishte asnjë motiv që të merrte pjesë në krime, si një prej udhëheqësve politikë të UÇK-së, Hashim Thaçi e dinte se suksesi i lëvizjes çlirimtare të Kosovës varej nga mbështetja e vendeve perëndimore sidomos nga SHBA-të…Përfaqësuesit e ZPS-së folën si kolaboracionistët shiheshin si rrezik ekzistencialë. I vetmi rrezik ishte ushtria serbe bashkë me forcat paramilitare”, tha Gregory Kehoe, avokati i Hashim Thaçit.

Sipas avokatit të Thaçit, Serbia ka kryer krime në Kosovë që shpesh kanë pasur për bazë edhe hakmarrjen.

Akuzat i hodhi poshtë edhe mbrojtja e Kadri Veselit. Gjykimi i ish krerëve të UÇK-së filloi një ditë më parë. Prokuroria prezantoi provat fajësuese. Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Jakup Krasniqi dhe Rexhep Selimi akuzohen për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit./Alsat.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Boris Johnson ‘më i bindur se kurrë’ se Putini do të dështojë

Duke folur në konferencën e Konservatorëve Skocezë në Aberdeen këtë pasdite, kryeministri…

Çka e shkaktoi rënien nga qielli të mbi 120 zogjve në Zvicër?

Rreth 120 zogj ranë nga qielli në Thurgau dhe ngordhën. Lexuesit dhe…

90 persona që dyshohet se u helmuan në Deçan u trajtuan në Spitalin e Pejës, 62 nga ta fëmijë

Që nga e shtuna 90 persona të cilët dyshohet që u helmuan…

Rishi Sunak zgjidhet kryeministri i ri i Britanisë së Madhe

Rishi Sunak bëhet kryeministri i parë britanik me prejardhje indiane, pasi familja…

Engel: Marrëveshja Kosovë-Serbi t’i përfshijë të drejtat e shqiptarëve në Luginë

Eliot Engel, kryetar i Dhomës së Përfaqësuesve të Kongresit amerikan, beson se…