Qeveria e Japonisë planifikon të vendosë një gjendje të jashtëzakonshme në Tokio gjatë Lojërave Olimpike, në mënyrë që të parandalojë përhapjen e koronavirusit, raportoi sot media japoneze.

Thuhet se gjendja e jashtëzakonshme do të zgjasë deri më 22 gusht. Do të ishte gjendja e katërt e jashtëzakonshme në Japoni që kur filloi pandemia e koronavirusit.

Lojërat Olimpike fillojnë në 23 korrik dhe do të zgjasin deri më 8 gusht.

Në Japoni, ka pasur një rritje të numrit të njerëzve të infektuar me virusin korona.

Sipas të dhënave të fundit, më shumë se 808.000 njerëz janë infektuar dhe pak më pak se 15.000 kanë vdekur si rezultat i koronavirusit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…