Japonia ka shpallur mbylljen e shkollave në mbarë vendin për të ndihmuar në kontrollin e përhapjes së koronavirusit, transmeton Anadolu.

Kryeministri Shinzo Abe theksoi se ai kërkoi që të gjitha shkollat fillore, të mesme dhe të larta të mbeten të mbyllura derisa festat e pranverës të fillojnë në fund të marsit.

Kjo masë vjen në mes të shqetësimit në rritje për rritjen e numrit të rasteve të pagjurmueshme në Japoninë veriore dhe gjetkë. Japonia tani ka më shumë se 890 raste, përfshirë 705 nga një anije lundrimi në karantinë.

Zyrtarët në ishullin verior të Japonisë, Hokkaido sot theksuan se janë duke mbyllur të gjitha 1600 shkollat fillore dhe të mesme në prefekturën e ishullit, me guvernatorin duke thënë se dy javët e ardhshme janë të rëndësishme për të luftuar virusin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…