Qeveria e Japonisë ka premtuar se do të sigurojë 7.6 miliardë dollarë ndihmë për Ukrainën në të cilën vazhdojnë sulmet e Rusisë.

Ministri i Jashtëm i Japonisë, Yoshimasa Hayashi në kuadër të takimeve në Bruksel u takua me ministrin e Jashtëm ukrainas, Dmytro Kuleba, shkruan Anadolu.

Hayashi tha se qeveria japoneze ka premtuar se do të sigurojë 7.6 miliardë dollarë ndihmë që përfshin sektorë të ndryshëm për Ukrainën në të cilën Rusia vazhdon sulmet e saj.

Kryeministri japonez, Fumio Kishida i cili do të kryesojë Samitin e Liderëve të G-7 që do mbahet në muajin maj, ka ftuar presidentin e Ukrainës Volodymyr Zelenskyy që të marrë pjesë online në samit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Kosova anëtarësohet në Justice Action Coalition

Kosova është anëtarësuar në Justice Action Coalition, kështu duke iu bashkuar Shteteve…

Rusia merr vendimin EKSTREM / Shpall “non-grata” 8 zyrtarë të BE, midis tyre dhe presidenti i PE

Rusia ua ndaloi hyrjen tetë zyrtarëve të vendeve të Bashkimit Evropian, në…

Komandanti i KFOR-it viziton trupat e vendosura në pikëkalimet në Jarinjë e Bërnjak

Komandanti i misionit të KFOR-it të drejtuar nga NATO, Gjeneral Major Franco…

Pasojat e agresionit ushtarak të Rusisë ndaj Ukrainës/ Xhaçka në Bruksel, nis takimi i ministrave të jashtëm të NATO-s

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, merr sot pjesë…

Moti ekstrem në Kanada, pas temperaturave të larta nisin zjarret

Kanadaja prej ditësh po përballet me një valë të nxehti. Temperaturat e…