Qeveria e Japonisë ka premtuar se do të sigurojë 7.6 miliardë dollarë ndihmë për Ukrainën në të cilën vazhdojnë sulmet e Rusisë.

Ministri i Jashtëm i Japonisë, Yoshimasa Hayashi në kuadër të takimeve në Bruksel u takua me ministrin e Jashtëm ukrainas, Dmytro Kuleba, shkruan Anadolu.

Hayashi tha se qeveria japoneze ka premtuar se do të sigurojë 7.6 miliardë dollarë ndihmë që përfshin sektorë të ndryshëm për Ukrainën në të cilën Rusia vazhdon sulmet e saj.

Kryeministri japonez, Fumio Kishida i cili do të kryesojë Samitin e Liderëve të G-7 që do mbahet në muajin maj, ka ftuar presidentin e Ukrainës Volodymyr Zelenskyy që të marrë pjesë online në samit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Sot 81 raste të reja me coronavirus në Maqedoni

Ministria e Shëndetësisë njofton se sot janë kryer 5.315 teste, ndërsa janë…

Strukturat paralele serbe rrethojnë objektin e Komunës së Zubin Potokut

Strukturat paralele-ilegale serbe kanë filluar përgatitjen për të penguar qasjen në objektin…

Zvicra heq Shqipërinë nga lista e vendeve me rrezikshmëri të lartë infektimi nga COVID

Autoritetet zvicerane kanë hequr Shqipërinë nga lista e vendeve me rrezikshmëri të…

Presidentja Osmani kritika Zvicrës për mosvaksinimin e kosovarëve para se të udhëtonin për në Kosovë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, po qëndron në Zvicër për një vizitë…

Anulohet seanca për gjykimin e El Chekës, protesta dhe revoltë para gjykatës së Kërçovës

Sapo ka filluar, është mbyllur seanca per gjykimin e Sheqerim Ahmetit i…