Katica Janeva dy orë më herët është bartur në Gjykatën Penale për ta mbajtur seancën e re për rastin “Haraçi’. Policia e dërgoi në orën 10:00 ndërsa sigurimi gjyqësor e ktheu prapa për arsye se seanca gjyqësore është caktuar për orën 12:00.

Në seancën e tome duhet të dëshmojë ish-punonjësi i ‘1TV’, Hristijan Banevski dhe ish-drejtori i marketingut të ‘One’, Viktor Donevski, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Lënda ndodhet në procedurë dëshmuese ndërsa në seancën e sotme duhet të dëgjohen katër dëshmitarë. Rastin e udhëheq gjyqtarja Vaska Nikollovska Masevska ndërsa përfaqësues i Prokurorisë është Vilma Ruskovska.

Ndryshe, sipas aktakuzës nga nëntori 2018 deri në prill 2019 i akuzuari Bojan Jovanovski “Boki 13”, e ka shfrytëzuar miqësinë me ish-shefen e PSP-së Katica Janeva, dhe ka ndikuar që afaristi Orce Kamçev të del nga paraburgimi, si i dyshuar në rastin “Perandoria”.

Janeva akuzohet se ka kryer veprën penale ‘keqpërdorim të pozitës zyrtare dhe autorizimit ndërsa në seancën e parë për rastin ‘Haraçi’, që u mbajt më tre dhjetor, Zoran Milevski pranoi fajin dhe u dënua me tre vite burg.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Muhamedi: Bombat, me rëndësi për rastin “Monstra”, “Lagja e Trimave” dhe “Harun Aliu”

Analisiti Nijazi Muhamedi në një deklaratë për Alsat, tha se bisedat e…

Grupi i Kumanovës ngre në këmbë MPB-në e Maqedonisë së Veriut

Pjesëtarët e “Grupit të Kumanovës” të cilët janë të dënuar për ngjarjet…

Ekskluzive: Paraqiten rezultatet e hetimeve ndërkombëtare për rastin te Liqeni i Smilkovës

Momente të reja janë paraqitur në hetimet e pavarura ku janë kyçur…

Nëna e El Chekës: Më therrën me thikë dhe grisën foton e Almirit (VIDEO)

Para fillimit te protestave kunder BDI-se ne Shkup, ka ndodhur disa incidente…

Afrim Gashi: Do të angazhohemi për rroga më të larta në arsim dhe pushim pranveror për nxënësit

Kryetari i AlternAtivA-s, Afrim Gashi, fushatën parazgjedhore për zgjedhjet e 15 korrikut…