Rreth dhjetë ditë, para arrestimit dhe ndalimit të saj, Katica Janeva ka qenë e ndjekur fizikisht me urdhër të Vilma Ruskoskës. Prokuroria e Krimit të Organizuar ka shënime zyrtare, me kë ka realizuar takime Janeva, ku ka shkuar dhe nëse derisa ka qenë e ndjekur, është takuar me të dyshuarit tjerë në “Reket”. Boki 13 dhe Zoran Kiçeec janë ndjekur fizikisht për më shumë se një muaj. Avokatët iu shmangën komentimit të provave nga masat e veçanta hetimore që i panë. Të mërkurën, do të takohen me Katica Janevën për t’u dhënë atyre udhëzime se si të drejtojnë mbrojtjen për të.

Për fat të keq, për shkak të nxitimit, prokuroria ka kërkuar ekspertiza që nuk janë kryer dhe ende janë duke u realizuar ndërsa të njëjtat duhet t’i shohim dhe të mos jepen. Kemi frikë se ato mund të jenë të kapshme si dëshmi vetëm pak kohë para se të ngritet aktakuza, kurse kjo nuk do të ishte mirë për palën mbrojtëse, sepse mbrojtja duhet t’i shohë të gjitha dëshmitë”-pohoi Delo Kadiev, avokat i Katica Janevës.

Edhe sot, avokatët kujtuan se nuk u është mundësuar qasja në të gjitha provat për rastin “Reket”.

Ja, deri më tani ende nuk na i kanë dorëzuar të gjitha provat e të dyshuarve tjerë, për çka konsiderojmë se është obligim i prokurorisë ta bëj”-theksoi Delo Kadiev, avokat i Katica Janevës.

Avokati Aleksandar Novakovski për Alsat deklaroi se të premten klienti i tij Zoran Milevski- Kiçeec do të vendosë nëse dëshminë e tij para Vilma Ruskoskës do ta ndajë me Boki 13 dhe Katica Janevën. Qëndrimi i tij është se mbrojtja nuk është patjetër të jetë identike për të gjithë të dyshuarit, ndërsa Prokuroria e Krimit të Organizuar nuk zbulon detaje nëse ndonjëri prej tyre ka kërkuar të bie në ujdi apo është në proces të ujdisë. Për zhvatjen e biznesmenit Orce Kamçev, të dyshuar janë Boki 13, Zoran Kicec dhe Katica Janeva. Hetimi ka mbaruar – avokatët po shohin provat. Kiçeec është në arrest shtëpiak, ndërsa Boki 13 dhe Janeva ndodhen në Shutkë, duke pritur që gjykatat të vendosë për ankesat e tyre për t’i liruar nga paraburgimi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…