Një super-jaht i lidhur me pronarin e prodhuesit më të madh të tubave të çelikut në Rusi është ndaluar nga autoritetet në Gjibraltar.

Pamjet e kapura nga Reuters treguan “Axioma”, e cila kuptohet se është në pronësi të Dmitrievich Pumpyansky, të ankoruar dhe duke mbajtur një flamur maltez.

Pronari i grupit të çelikut TMK aktualisht po përballet me sanksione britanike dhe të Bashkimit Evropian, të cilat u vendosën ndaj oligarkëve rusë për pushtimin e Ukrainës nga Moska, shkruan Skynews.

Qeveria e Gjibraltarit konfirmoi se ‘Axioma’ kishte mbërritur në port pasi kishte kërkuar leje për të hyrë dhe “u konfirmua se ishte objekt i një aksioni arrestimi nga një bankë kryesore ndërkombëtare në Gjykatën e Lartë të Gjibraltarit”.

“Anija tani është subjekt i arrestimit nga Marshalli i Admiralitetit deri në urdhër të mëtejshëm”, thuhet pa specifikuar pretendimet ligjore nga kreditorët kundër anijes ose pronarit të anijes.

Më parë, një anije e lidhur me Roman Abramovich, pronari i sanksionuar i klubit të futbollit Chelsea, u ankorua në qytetin bregdetar të Bodrumit në Turqinë jugperëndimore.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

​Mblidhet grupi punues i BE-së, në agjendë liberalizimi i vizave për Kosovën

Grupi punues i Këshillit të Bashkimit Evropian për viza do të mblidhet…

Problem për flotën detare ruse, Sudani ndalon lëvizjen e anijeve ruse në ujërat e Detit të Kuq

Sudani ndaloi ndërtimin e bazës detare ruse, tash ndalon edhe lëvizjen anijeve…

OKB: 50 milionë njerëz i nënshtrohen skllavërisë moderne

Numri i njerëzve që bëjnë punë të detyrueshme, apo që janë të…

Radev paralajmëron: Nëse Petkov devijon nga interesi kombëtar bullgar për Maqedoninë, do të ketë krizë qeveritare

Presidenti bullgar, Rumen Radev ka theksuar se pret që Qeveria aktuale bullgare…

“Perandoria”, Kamçevi shtetit do t’i paguajë 5,3 milionë euro dhe do të vuajë 1 vit burg

Afaristi Orce Kamçev arriti kompromis për rastin “Perandoria”. Aktakuza do të tërhiqet…