Një risi ushtarake është zbuluar nga Izraeli, duke shfaqur një sistem lazer që rrëzon avionët e armikut nga ajri, pas luftës 11-ditore me Palestinën.

Përveç qindra raketave, Hamas hodhi kundër Izraelit edhe dronë e avionë të shumtë kamikazë, të cilët shpërthyen atje ku ata ranë.

Forcat e armatosura izraelite tani kanë zhvilluar një sistem sulmi me lazer për këta avionë.

Ministria izraelite e Mbrojtjes njoftoi provën e suksesshme të armës së saj të re.

“Kjo e bën Izraelin vendin e parë në botë që mund të përdorë një teknologji të tillë lazer në një dron”, tha ministria.

Gjatë provave të suksesshme, të shtënat me lazer u qëlluan nga një aeroplan Cessna 208 Caravan, dhe Janiv Rotem, Shefi i Kërkimit dhe Zhvillimit i Ministrisë së Mbrojtjes së Kërkimit dhe Zhvillimit, deklaroi se sistemi është i aftë të godasë dronët nga një kilometer distancë, por pa dhënë më shumë detaje teknike në lidhje me sistemin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…