Një risi ushtarake është zbuluar nga Izraeli, duke shfaqur një sistem lazer që rrëzon avionët e armikut nga ajri, pas luftës 11-ditore me Palestinën.

Përveç qindra raketave, Hamas hodhi kundër Izraelit edhe dronë e avionë të shumtë kamikazë, të cilët shpërthyen atje ku ata ranë.

Forcat e armatosura izraelite tani kanë zhvilluar një sistem sulmi me lazer për këta avionë.

Ministria izraelite e Mbrojtjes njoftoi provën e suksesshme të armës së saj të re.

“Kjo e bën Izraelin vendin e parë në botë që mund të përdorë një teknologji të tillë lazer në një dron”, tha ministria.

Gjatë provave të suksesshme, të shtënat me lazer u qëlluan nga një aeroplan Cessna 208 Caravan, dhe Janiv Rotem, Shefi i Kërkimit dhe Zhvillimit i Ministrisë së Mbrojtjes së Kërkimit dhe Zhvillimit, deklaroi se sistemi është i aftë të godasë dronët nga një kilometer distancë, por pa dhënë më shumë detaje teknike në lidhje me sistemin.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Rusia përshëndet veton franceze për Shqipërinë dhe RMV-në

Ambasadori i Rusisë në BE, Vlladimir Çizhov ka përshëndetur kundërshtimin e presidentit…

Arrestohet eksperti politik në Gjermani, dyshohet se spiunoi për Kinën

Një ekspert i politikës në Gjermani është arrestuar nën dyshimin se ka…

Turqia ndihmon SHBA me 500 mijë kite testimi për Covid 19

Turqia ka dërguar së fundmi 500,000 kite testimi për koronavirusin në Shtetet…

Mile Janakievski dënohet me mbi tri vite burg

Ish-ministri i Transportit dhe Lidhjeve, Mile Janakieski sot në aktgjykimin për rastin…