Turqia ka kritikuar ashpër urdhrin e izraelitëve që të largohen banorët e Gazës.

Ministria turke e Jashtme e quajti afatin 24-orësh të pamëshirshëm, të papranueshëm dhe tha se ai shkel ligjin ndërkombëtar, raporton skynews.

Tani presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka thënë se Izraeli duhet të lejojë ndihmën humanitare në Gaza përmes pikëkalimit kufitar të Egjiptit, Rafah, pasi aeroplani i parë që transportonte ndihma turke arriti në Egjipt.

Rafah është pika e vetme e mundshme e kalimit në Gadishullin Sinai të Egjiptit dhe kalimi i njerëzve dhe mallrave është kontrolluar rreptësisht nën një bllokadë të zbatuar nga Egjipti dhe Izraeli.

Në një fjalim në Stamboll, Erdogan tha se Turqia do të vazhdojë të dërgojë ndihma në Gaza në bashkëpunim me Egjiptin.

Ai tha se autoritetet turke po vazhdojnë të përpiqen të lirojnë pengjet dhe të gjejnë një zgjidhje për krizën.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Kosova dhe Zvicra në një grup në kualifikimet për “Euro 2024”

Kombëtarja e Kosovës i ka mësuar kundërshtarët e saj në rrugëtimin për…

Rebelohet edhe Shaqir Fetai?!

Në mbledhjen e Këshillit të përgjithshëm të BDI-së, ndonëse u zgjodh kryesia…

Po filmonte garën e çiklizmit, helikopteri zbulon plantacionet me hashash në tarracën e pallatit

Ndodh edhe kjo.  Kameramani që po filmonte nga helikopteri turin e çiklistëve…

Protestat në Peru shkak për mbylljen e pikës turisitike “Machu Picchu”

Peruja e ka mbyllur për një kohë të pacaktuar pikën e famshme…

Mijallkovit i hiqet paraburgimi për “PERANDORINË”

Gjykata Supreme e shfuqizoi arrestin shtëpiak për Mijalkovin për rastin “Perandoria” të…