Izraeli nisi sulmet në Libanin jugor sot herët në mëngjes, teksa vazhdonte të godiste objektivat në Rripin e Gazës.

Sulmet erdhën pasi militantët nga Libani qëlluan rreth tre duzina raketa mbi Izraelin të enjten.

Për më tepër, raketat u hodhën nga Gaza në drejtim të Izraelit jugor të premten herët në mëngjes, pas sulmeve izraelite atje.

Përleshjet janë përshkallëzuar këtë javë, pas sulmit të policisë izraelite brenda kompleksit të xhamisë Al-Aksa në Jerusalem.

Dy vjet më parë, pretendimet mbi një operacion të policisë izraelite në Al-Aksa çuan në 11 ditë konflikt të hapur midis Izraelit dhe palestinezëve në Gaza.

Shpërthimi i fundit i raketave midis territorit libanez dhe Izraelit është një nga përshkallëzimet më të mëdha të dhunës përgjatë kufirit që kur forcat izraelite dhe forcat paraushtarake aleate me organizatën me bazë në Liban, Hezbollah, luftuan për 34 ditë më 2006.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Familja nga Kosova kallëzim penal kundër spitalit “Zhan Mitrev”

“Djalin e dërgova në spitalin ‘Zhan Mitrev’, në tetor të vitit të…

Ukrainasit godasin një bazë ushtarake ruse

Rusia raportoi për një sulm të ri me dron në Moskë në…

Ministrat e jashtëm të OBI-së mblidhen në Pakistan: Jemi zëri i afër 2 miliardë muslimanëve

Ministri i Jashtëm pakistanez Qureshi tha se OBI është një lloj ure…

Zhbërja e Speciales është e pamundur

Në dhjetor të vitit 2017 me propozim të OVL të UÇK-së, u…

AstraZeneca urdhërohet t’i shpërndajë 50 milionë doza në vendet e BE-së siç ishte marrëveshja

AstraZeneca urdhërohet që të shpërndajë miliona doza të vaksinës në Bashkimin Evropian…