Izet Mexhiti sot do të jep dorëheqjen nga të gjitha funksionet që ka në Bashkimin Demokratik për Integrim. Ai këtë e ka bërë të ditur për gazetën LAJM duke folur për formimin e lëvizjes së re politike. Mexhiti tha se qëllimi i kësaj lëvizjeje do të jetë unifikimi i opozitës shqiptare në Maqedoninë e Veriut.

“U shterruan të gjitha mundësitë për të funksionuar brenda BDI-së. Sonte kemi ftuar të gjithë ata me të cilët kemi ecur bashkë prej Kumanovë deri në Strugë për ta shqyrtuar situatën politike, me siguri edhe për ta konstatuat përjashtimin nga BDI-ja dhe për të dhënë edhe dorëheqje nga të gjitha pozicionet, me ç’rast do të deklarojmë se nuk jemi më anëtarë të BDI-së dhe e dyta do të jetë për ta analizuar se si do të veprojmë. Unë e kam thënë se na mbetet o ta bëjmë lëvizjen e re, o të shkojmë në shtëpi. Mendoj që do të mbizotërojë mendimi i strukturës për ta formuar një lëvizje të re politike, e cila nuk do ta përçan votën shqiptare, nuk do ta defaktorizojë votën shqiptare, sepse është ngritur mbi një kauze dhe qëllimi do të jetë për ta unifikuar opozitën shqiptare”, tha Mexhiti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Bugajski: Moska po planifikon luftën e ardhshme ballkanike përmes Serbisë

Kosova mund të jetë pjesë e një ofensive më të gjerë të…

Oficeri i mbrojtjes së Putinit që dezertoi zbulon sesi presidenti rus është paranojak, jeton ‘në bunkerin e tij’ dhe është i ‘tmerruar’ nga COVID-19

Një oficer përgjegjës për sigurimin e komunikimeve të koduara për presidentin Vladimir…

Pendarovski: S’ka drejtësi me kriminelë në liri dhe prokurorë të korruptuar

Presidenti Stevo Pendarovski nga seanca e Kuvendit drejtoi kritika për korrupsionin dhe…

DËSHMI TRONDITËSE E KREUT TË SIGURIMIT: SI I PUSHKATONIM TË PAFAJSHMIT ME GJYQE TË SAJUARA?

Dëshmia e një prej krerëve të Sigurimit: Ja rastet e pushkatimeve pa…

Bashkëpunëtorët shqiptarë të UNMIK-ut/ Mbahen sekret emrat e atyre që bashkëpunuan në dosjet kundër UÇK-së

Misioni i OKB-së në Kosovë, UNMIK është treguar tejet i kujdesshëm në…