Ambasadori rus Aleksandr Botsan Kharchenko e ka njoftuar presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në takimin e sotëm se zyrtarisht është anuluar vizita e ministrit të Punëve të Jashtme të Rusisë, Sergej Lavrov, në Serbi.

Kjo është bërë e ditur nga vet presidenti serb, i cili gjatë ditës ka zhvilluar një takim me ambasadorin rus në Beograd, përcjell Telegrafi.

“Ambasadori më informoi për arsyet që e pamundësuan ardhjen e ministrit Lavrov në Beograd dhe solli dokumente që e mbështesin këtë…”, ka shkruar Vuçiq.

Pas takimit të sotëm, Vuçiq tha se arsyet e anulimit të vizitës ia ka treguar Bocan Kharchenko, por ato do t’ia tregojë publikut në fjalimin e tij sonte në orën 19.30.

Ndërkohë raportimet për mbylljen e hapësirës ajrore për aeroplanin që do të sillte Lavrovin në Serbi, në Bullgari, Maqedoninë e Veriut dhe Mal të Zi janë konfirmuar mbrëmë nga një zyrtar i lartë i Ministrisë së Punëve të Jashtme ruse.

Siç ishte paralajmëruar më parë, kreu i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Rusisë ishte planifikuar të vizitonte Republikën e Serbisë më 6 dhe 7 qershor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Franca, Turqia dhe Greqia do të evakuojnë civilët e mbetur në Mariupol

Zyrtarë nga Turqia, Franca dhe Greqia kanë njoftuar se do të organizojnë…

Kryeministri Kurti: Javën e dytë të Dhjetorit mund të ndodhë takimi me Vuçiç

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti tha se është diskutuar mundësia që në…

Kurti sot viziton selinë e NATO-s në Bruksel

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti do të vizitojë selinë e NATO-së të…

Zyrtari lokal ukrainas thotë se zjarri ka shpërthyer në termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia

Një zjarr ka shpërthyer në termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia sipas Dmytro Orlov,…

Muki shpreson se shqiptarët do t’i gënjejë përsëri (VIDEO)

Nënkryetari i LSDMs, Muhamet Zekiri ka komentuar deklaratën e kryeministrit, Zoran Zaev…