Qeveria italiane është duke përgatitur një shtrëngim të metejshëm të masave nisur edhe nga situate e infektimeve.

Vendimi I radhës për masat kufizuese do të merret të premten e ardhshme, kur do të komunikohet indeksi Rt , një nga treguesit për të vlerësuar rritjen e rasteve me Covid .

Nismat e para do të kishin të bënin me shtrëngimin e kushteve për marrjen e certifikatës së gjelbër dhe sektorin e lirë që do të mund të rezervohet vetëm për personat e vaksinuar .

Leja e gjelbër do të lëshohej, për kinematë, teatrot, stadiumet, baret dhe restorantet , vetëm për ata që kanë përfunduar ciklin e vaksinimit dhe për ata të rikuperuar nga infeksioni për jo më shumë se gjashtë muaj.

Në këtë mënyrë do të përjashtohej futja në këto ambjente me tampon , përfshirë atë të shpejtë dhe molekular.

Nuk pritet të ketë ndryshime sa I takon akseseve në vendet e punës, me mundësine që cdokush të paraqese një test negative të 48 prëve të fundit në rast se dëshuron të mos bëjë vaksinën.

Situata e infeksioneve ndryshon nga rajoni në rajon, me disa zona të destinuara të kalojnë shumë shpejt në zonën e verdhë .

Kjo është arsyeja pse qeveria italiane po mendon për një model shtrëngimi të asaj që po ndodh në Austri ku të pavaksinuarit po izolohen gjithnje e më shumë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Këshilli i Ambasadorëve shpreh keqardhje që agresioni rus ndaj Ukrainës ka marrë përmasa të tilla

Këshilli i Ambasadorëve shpreh keqardhje që agresioni rus ndaj Ukrainës ka marrë…

Zjarre të mëdha në Greqi

Zjarrfikësit grekë kanë bërë betejë me flakët e zjarrit gjatë gjithë mbrëmjes…

Shkupi me shpresa të zbehura për bisedimet me BE-në

Bullgaria duhet të heqë veton dhe t’i mundësojë Maqedonisë së Veriut nisjen…

Osmani në SHBA, do të flasë për të ardhmen e Kosovës në institutin “SAIS”

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, ka mbërritur në Shtetet e Bashkuara të…