Përditësimi i fundit i Institutit për Studimin e Luftës ka thënë se presidenti rus mbetet i përkushtuar për të marrë Ukrainën me forcë.

Sipas grupit të ekspertëve, ai nuk ka ndryshuar në qëllimet e tij që nga shpërthimi i luftës dhe asnjë nga “dështimet e përpjekjeve të tij të mëdha ushtarake” nuk e ka bindur atë të ulet në tryezën e bisedimeve.

ISW shkroi: “Lufta do të zgjasë për aq kohë sa Putini beson se ai mund të imponojë vullnetin e tij në Ukrainë duke luftuar ose duke thyer vullnetin e ukrainasve për të luftuar pas braktisjes së tyre nga Perëndimi”.

Kështu, sipas ISW, vetëm një seri fitoresh ukrainase mund ta bindë Putinin të negociojë me kushte të tjera përveç pushtimit territorial të Ukrainës.

“Ka arsye për të pritur që forcat ukrainase, në fakt, mund të arrijnë përfitime përmes një kundërofensive”, shtoi ISW.

Një vlerësim i tillë vjen në ditën kur gjeneralkoloneli Oleksandr Syrskyi tha se trupat e tij po vazhdonin të zmbrapsnin sulmet e rënda ruse në qytetin lindor.

“Faza më intensive e betejës për Bakhmut vazhdon. Situata është vazhdimisht e vështirë. Armiku pëson humbje të konsiderueshme në burime njerëzore, armë dhe pajisje ushtarake, por vazhdon të kryejë veprime sulmuese”, citohet të ketë thënë ai.

Ndërsa duke lavdëruar qëndrueshmërinë e njerëzve të tij në “kushte jashtëzakonisht të vështira”, ai shtoi: “Mbrojtja e Bakhmutit është për shkak të nevojës ushtarake… Ne jemi duke llogaritur të gjitha opsionet e mundshme për zhvillimin e ngjarjeve dhe do të reagojmë në mënyrë adekuate ndaj situatës aktuale”. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

BE miraton përdorimin e vaksinës kundër lisë së majmunëve

Komisioni Evropian ka miratuar përdorimin e vaksinës së lisë kundër lisë së…

Sillet në Gjykatën e Tetovës 17 vjeçarja që dyshohet për vrasjen e 16 vjeçarit në Banjën e Tetovës

Nën masa të rrepta të sigurisë është sjellë sot 17 vjeçarja që…

Grupi i Kumanovës duan ekstradimin në Kosovë, por jo pa Kleinin

Shqiptarët të cilët po e vuajnë dënimin e dhënë nga institucionet maqedonase,…

Ndryshime kufijsh në Ballkan? Presidenca e Kosovës: S’marrin pjesë në tryeza që diskutojnë territorin e shtetit

Presidenca e Kosovës ka reaguar pas lajmeve të publikuara sot se po…

Rrjedh ‘dokumenti’ i kompletimit të shpërbërjes së Jugosllavisë, përmendet edhe ndryshimi i kufijve të Kosovës

Skenat politike të Bosnje e Hercegovinës dhe Sllovenisë janë tronditur nga lëvizjet…