John Bolton, ish-ambasador i Shteteve të Bashkuara në Kombet e Bashkuara dhe njëherit ish-këshilltar për Siguri Kombëtare, tha të martën se kishte ndihmuar në planet për tentim puq në vende tjera, shkruan Reuters.

Bolton këto komente i bëri në CNN, një ditë pas seancës dëgjimore të Kongresit që u mbajt dhe i referohej sulmit të 6 janarit të vitit të kaluar në Capitol Hill.

Ligjvënësit akuzuan ish-presidentin amerikan Donald Trump për inicim të dhunës, pasi nuk kishte pranuar rezultatet për humbje në zgjedhjet presidenciale të vitit 2020.

Duke folur me gazetarin e CNN-it, Jake Tapper, Bolton tha se Trump nuk ishte mjaftueshëm kompetent ta “planifikojë me kujdes puçin”, duke shtuar “se dikush që ndihmoi në planifikimin e puçit jo këtu por në vende tjera – është dashur të kryej shumë punë. Por ai (Trump) nuk e bëri këtë”.

Ndërkaq kur Tapper pyeti Boltonin se për cilat tentim puçe i referohet, ai tha se “nuk do të futet në specifika”, ku më pas përmendi Venezuelën.

“Doli të jetë i pasuksesshëm. Nuk është se kemi bërë shumë për këtë, por kam parë përpjekjet e opozitës për ta rrëzuar presidentin, por ata dështuan”, shtoi Bolton.

Në vitin 2019, Bolton, këshilltar për Siguri Kombëtare, publikisht kishte mbështetur liderin e opozitës në Venezuelë, Juan Guaido, i cili bënte thirrje për mbështetje ushtarake për ta përkrahur në rrëzimin e presidentit Nicolas Maduro.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Britania aprovon ekstradimin e Julian Assange

Ekstradimi i themeluesit të Wikileaks, Julian Assange në SHBA është miratuar nga…

Forcat ruse sulmojnë me raketa Odesën nga Krimeja

Forcat ruse kanë gjuajtur katër raketa Onyx në rajonin e Odesës në…

Bie çmimi i naftës në tregun ndërkombëtar

Çmimet e naftës ranë në 99 dollarë pasi tregtarët kanë frikë se…

87 të infektuar, një viktimë dhe 5 të shëruar nga Kovid-19

Gjatë 24 orëve janë regjistruar 87 raste të reja të të infektuarve…

Mbi 80 plumba drejt automjetit, ky është 43-vjeçari që u ekzekutua në Butel

Personi i ekzekutuar mbrëmjen e djeshme në Butel të Shkupit është 43-vjeçari…