Jamie Shea, ish-zëdhënës i NATO-s në kohën e bombardimeve mbi Serbinë ka thënë se i takon presidentit serb, Aleksandar Vuçiq të zgjedhë mes BE-së dhe Rusisë dhe se BE-ja ka treguar më shumë interes për Ballkanin Perëndimor, por që duhet të ndihmojë ekonomikisht vendet që kanë statusin kandidat.

Ai në një intervistë për portal kroat Index tha se është më mirë që Serbia ta zgjedhë BE-në që i ofron një të ardhme më të mirë ekonomike.

“Serbia mbajti së fundmi zgjedhjet në të cilat Vuçiq siguroi një fitore bindëse. Serbia ka lidhje të mëdha ekonomike me Bashkimin Evropian, ndërsa Rusia ka një histori të gjatë të bazuar në idenë e pansllavizmit. Pushtimi i Putinit në Ukrainë i ka ndryshuar gjërat. Vuçiq duhet të kuptojë se Perëndimi dhe Rusia do të largohen gjithnjë e më shumë për shkak të luftës në Ukrainë dhe se nuk do të jetë më e mundur të ulesh në dy karrige. Ai do të duhet të zgjedhë. Unë mendoj se Serbia duhet të vendosë për BE-në, e cila i ofron asaj një të ardhme më të mirë ekonomike dhe zhvillim demokratik”, tha Shea.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

3609 raste aktive me Covid-19, synohet dyfishimi i vaksinimit kundër gripit sezonal

Disa ditë pasi shifrat e rasteve ditore me Covid-19 kishin shënuar rënie,…

Britani: Liz Truss emërohet në pozitën e ministres për Brexit-in, pas dorëheqjes të Frost

Sektretarja e Jashtme e Britanisë, Liz Truss, është emëruar në pozitën e…

Senati amerikan miraton projektligjin që Tajvani të rimarrë statusin e OBSH-së

Senati amerikan miratoi një projektligj të enjten vonë duke i bërë thirrje…

Disa të vrarë me armë zjarri në Kaliforni

Disa persona kanë mbetur të vrarë nga të shtënat me armë gjatë…

Shpërthim i vullkanit, llava përpin shtëpitë në Ishujt Kanarie

Ishujt Kanarie janë të sigurta dhe mund të vizitohen, por shpërthimi i…