Ish-shefi operativ i DSK-së, Petre Peshovski është shpallur fajtor dhe është dënuar me 3 vjet burg.

Pesovski gjithashtu do të duhet të paguajë dëmshpërblim prej 39 milion e 470 mijë denarë, dhe paraburgimi zgjatet derisa të hyn në fuqi aktgjykimi.

Peshovski në seancën e sotme gjyqësore në fjalët hyrëse të prokurores Ivana Trajçevska pranoi fajin dhe tha se ashtu kishte qenë i udhëzuar.

Përveç Peshovskit të akuzuar të tjerë janë edhe të punësuarit Toni Jakimovsk, Kristina Josifovska dhe Stevo Maxhovski.

Ata mendohet se kanë keqpërdorur e detyrën zyrtare në DSK nga periudha praj vitit 2007 deri në vitin 2017 duke e dëmtuar buxhetin e shteti për 50 milion e 670 mijë denarëve. Sipas Prokurorisë, ata si nëpunës në Drejtorinë për Siguri dhe Kundërzbulim gjatë 10 viteve në 172 raste kanë marrë mjete në të holla dhe në fund të vitit i kanë shkatërruar dëshmitë për marrjen e mjeteve. Për këtë veprim ata nuk kanë pasur lejen e drejtorit të DSK-së.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…