Ish-menaxheri i fushatës së Donald Trumpit, Paul Manafort, është dënuar me 47 muaj burgim për mashtrim.

Ai ishte dënuar edhe vitin e kaluar për shkak se i kishte fshehur miliona dollarë, të cilët i kishte fituar përmes këshillimeve politike në Ukrainë.

Këto akuza burojnë nga një hetim për përfshirjen e Rusisë në zgjedhjet e vitit 2016 në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Asnjëra nga akuzat kundër Manafortit nuk ndërlidhjet me ndërhyrjen e Rusisë në zgjedhje. Presidenti amerikan i ka mohuar këto akuza dhe ka thënë se ky hetim është “gjueti e shtrigave”.

Dënimi me 47 muaj burgim është shumë më i lehtë nga ai që është kërkuar nga hetuesi special i Departamentit të Drejtësisë, Robert Mueller.

Manafort pritet të dënohet edhe për një rast tjetër gjatë javës së ardhshme për shkak të lobimit ilegal.

Ai është i detyruar t’ia kthejë shtetin amerikan 24 milionë dollarë për shkak të shmangies së taksave dhe ta paguajë një gjobë prej 50 mijë dollarësh, shkruan “BBC”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Do të hapen dyqanet, restorantet e kafenetë, ja vendi i parë në Europë që planifikon të dalë nga izolimi

Synimi është nga 14 prilli. Dyqanet e vogla deri në 400 metra…

Deklarata shokuese e zyrtarit kinez: Koronavirusin në Kinë e solli ushtria amerikane

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Kinës Zhao Lijian ka bërë deklaratë…

VIDEO / Ushtari izraelit qëllon me plumb pas shpine palestinezin… për qejf

Ky është momenti shokues kur një ushtar izraelit është regjistruar duke qëlluar…

Boris Johnson në Elysee si në shtëpi, këmbët mbi tryezë në takimin me Macron

Në fotot zyrtare me këmbët në tryezë. Më shumë sesa vetë Brexit,…

I doli para një tufë luanësh, udhëheqësi “ngrin” në vend

Një udhëheqës i një ekspedite u trondit kur po ndiqte gjurmët e…