Ish-kryeministri pakistanez Imran Khan ka vazhduar serinë e tij dominuese elektorale pasi u hoq nga detyra rreth gjashtë muaj më parë.

Me tetë ulëse të Asamblesë Kombëtare për t’u rrëmbyer në zgjedhjet e brendshme të së dielës – tre secila në provincat Khyber Pakhtunkhwa dhe Punjab dhe dy në qytetin Karaçi – udhëheqësi 70-vjeçar i Pakistanit Tehreek-e-Insaf (PTI) konkurroi shtatë dhe fitoi gjashtë . Kandidatët e Partisë Popullore të Pakistanit (PPP), pjesë e aleancës në pushtet, fituan dy vendet e tjera.

Sipas ligjeve pakistaneze, një kandidat mund të kandidojë për disa vende. Megjithatë, nëse fitojnë më shumë se një, ata duhet të zgjedhin një dhe të heqin dorë nga pjesa tjetër, raporton AlJazeera, transmeton Express.
Vendet për të cilat pakistanezët votuan të dielën u liruan kur deputetët e PTI dhanë dorëheqjen masivisht pasi Khan dhe qeveria e tij u hoqën nga një votë mosbesimi parlamentare në prill.

Që atëherë, Khan ka pretenduar se ishte viktimë e një “komploti të huaj”, duke drejtuar gishtin e fajit nga Shtetet e Bashkuara, akuza që Uashingtoni i ka mohuar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Izraeli ka kryer krime ndaj palestinezëve

Human Rights Watch i bën thirrje Gjykatës Ndërkombëtare Penale të hetojë diskriminimin…

Për krime në Kosova Goran Stanishiq dënohet me 20 vjet burg

Goran Stanishiq është dënuar me 20 vjet burgim nga Gjykata Themelore në…

Kurti pas takimit me Macron: Me Serbinë nuk diskutojmë për statusin e Kosovës por për marrëdhëniet tona

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka vazhduar të potencojë  se pavarësia, integriteti…

Ngritët aktakuzë ndaj personit që kreu vrasjen në Bardhaniq të Gjakovës

Prokuroria Themelore në Gjakovë, Departamenti për Krime të Rënda, ka ngritur aktakuzë…

Angela Merkel i kërkon Vladimir Putinit ta lirojë Alexei Navalny

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, edhe një herë i bëri thirrje presidentit rus…