Ish-kryeministri i Pakistanit Imran Khan tha se marshimi i tij antiqeveritar në kryeqytetin Islamabad do të rifillojë të martën nga e njëjta pikë ku u sulmua dhe u plagos të enjten.

Duke iu drejtuar një konference shtypi të dielën në Spitalin Shaukat Khanum në qytetin verilindor të Lahores ku po trajtohet, Khan tha se marshimi do të marrë edhe “10 deri në 14” ditë të tjera për të arritur në qytetin garnizon të Rawalpindi, i cili kufizohet me Islamabadin, ku ai vetë. do të bashkohet me marshuesit për të lëvizur drejt kryeqytetit.

Khan kishte anuluar “marshimin e gjatë” të enjten pas një atentati të dështuar ndaj tij në distriktin Wazirabad të provincës verilindore Punjab, i qeverisur nga partia e tij e qendrës së djathtë Pakistan Tehreek-e-Insaf (PTI).

Ai u plagos në këmbë kur u qëlluan ndaj tij dhe zyrtarëve të tjerë që qëndronin në majë të një kamioni të modifikuar.

Të paktën një person u vra dhe mbi një duzinë të tjerë, duke përfshirë dy ligjvënës, u plagosën në sulmin, i cili shkaktoi protesta dhe dënime të gjera nga e gjithë bota.

“Një det njerëzish nga i gjithë vendi do të mbushet me Rawalpindi,” tha Khan, i veshur me një fustan spitali blu dhe i shtrirë në një karrige, duke shtuar: “Deri atëherë, unë do t’i drejtohem marshimit çdo ditë nga këtu (spitali).”

Khan u zhvendos në shtëpinë e tij në Zaman Park, Lahore pasi u lirua nga spitali, raportoi Geo News.

Ai përshëndeti formimin e një Komisioni të Gjykatës së Lartë të propozuar nga kryeministri Shehbaz Sharif për të hetuar atentatin e dështuar, një kërkesë që ish-kryeministri e ka bërë herë pas here.

Megjithatë, ai këmbënguli se një hetim “i lirë dhe i drejtë” nuk është i mundur derisa Sharif, Ministri i Brendshëm Rana Sanaullah dhe një zyrtar i lartë i inteligjencës, të cilin ai e ka akuzuar si të përfshirë në tentativën për vrasje, të japin dorëheqjen.

Qeveria dhe ushtria e vendit i kanë mohuar akuzat.

“Unë e mirëpres këtë (propozim) por pika ime e parë është se a do të funksiononte? Kur të gjitha agjencitë t’i nënshtrohen tre personave që kam përmendur, kush do të hetojë?” pohoi ai.

“Allahu më ka dhënë një jetë të re. Ju siguroj se do të vazhdoj luftën time… përgatituni për thirrjen time”, tha ai.

Khan nisi “marshimin e gjatë” më 28 tetor në një përpjekje për të shtypur qeverinë për zgjedhje të parakohshme.

Qeveria e Sharifit thotë se nuk do të ketë votim të parakohshëm dhe zgjedhjet e ardhshme do të mbahen siç ishte planifikuar, në fund të vitit 2023.

Khan u rrëzua nga posti i kryeministrit në prill pasi një mocion mosbesimi u miratua në parlament.

Ai fajëson përmbysjen e tij joceremonike për një komplot të mbështetur nga SHBA, një pretendim që Islamabadi dhe Uashingtoni e kanë hedhur poshtë në mënyrë të përsëritur.

Khan, i cili u bë kryeministri i 19-të i vendit në gusht 2018, sundoi për pak më shumë se tre vjet e gjysmë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Al Jazeera ngre padi në GJNP për vrasjen e gazetares Abu Akleh

Rrjeti televiziv Al Jazeera njoftoi sot se ka ngritur padi në Gjykatën…

Barcelona ndalon pirjen e duhanit në plazhe

Autoritetet spanjolle duan që t’i bëjnë 10 plazhet e qytetit pa duhan…

Në Durrës nis stërvitja e madhe ushtarake e NATO-s, “Defender Europe 21”

Në portin e Durrësit ka nisur sot “Defender Europe 21”, një stërvitje…

Sot shpallen rezultatet e regjistrimit në Maqedoninë e Veriut

Enti Shtetërorë për Statistika sot pritet të shpall rezultatet përfundimtare të Regjistrimit,…

SPAK dorëzon kërkesën për arrestimin e deputetit të dorëhequr të PS-së në Shqipëri

Prokuroria e Posaçme SPAK ka dorëzuar në Gjykatën e Posaçme të Shkallës…