Ish-kryeministri francez Edouard Balladur, tashmë në moshën 90-vjeçare, do të gjykohet për “bashkëpunim në abuzimin me pasuritë shoqërore” nga një gjykatë speciale, në çështjen mbi një financim politik të fshehtë të mundshëm gjatë firmosjes së kontratave për armët me Pakistanin dhe Arabinë Saudite, bëri të ditur prokuroria.

Në lidhje me këtë çështje, do të gjykohet nga Gjykata e Drejtësisë së Republikës edhe ish-ministri i Mbrojtjes, François Leotard, 77 vjeç, shtoi prokurori i përgjithshëm, François Molins.

Dy ish-drejtuesit u paditën në vitin 2017 në lidhje me çështjen Karachi, që e mori emrin nga atentatit i 8 majit 2008, ku u vranë 15 persona, midis të cilëve 11 nëpunës francezë të departamentit të Ndërtimit të Anijeve dhe u plagosën 12 të tjerë, në qytetin portual pakistanez.

Viktimat po punonin në ndërtimin e njërës prej tri nëndetëseve të shitura në këtë vend nën qeverinë e Edouard Balladur-it. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…