Sir Richard Shirreff: Aleanca të sigurojë që konflikti të mos përshkallëzohet

Nuk mund të ketë paqe në Europë për sa kohë presidenti rus Vladimir Putin është në pushtet. Kështu deklaron ish-zëvendës komandanti suprem i NATO-s në Europë, Sir Richard Shirreff, i cili e quan Putin një autokrat që i ka duart me gjak.

Ai thekson se NATO duhet të sigurojë që lufta të mbetet një luftë e ftohtë dhe jo që konflikti  të përshkallëzohet më tej me Rusinë. Shireff  thekson se organizata ushtarake duhet të jetë e përgatitur  për luftë në çdo aspekt.

“Ne nuk e kemi parë ende një rritje të aftësisë së NATO-s, e cila mendoj se do të jetë  e rëndësishme nëse  aleanca do të pengojë çdo agresion të mëtejshëm”. Ish-komandanti deklaron se edhe ai si shumica ka dyshime të thella për premtimet  e Rusisë për të reduktuar sulmet e saj ushtarake në Kiev dhe Chernihiv.

Sakaq, Ministria e Mbrojtjes së Mbretërisë së Bashkuar thotë se njësitë ushtarake që kanë pësuar humbje të mëdha janë detyruar që të kthehen në Rusi dhe Bjellorusi për t’u rifurnizuar dhe riorganizuar, gjë që po ushtron preson  “mbi logjistikën tashmë të mbingarkuar “.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Zhduket vajza e re nga Kumanova, ekipet policore në kërkim të saj

Një vajzë e re nga Kumanova (14), Kanita Ramani është zhdukur në…

VMRO-DPMNE: Mos marrja e datës shënon fundin e Zaevit

“LSDM-ja dhe Zoran Zaevi sollën padrejtësi, persekutim, gënjeshtra dhe mashtrime, varfëri dhe…

“Putini nuk do të ndalet në Ukrainë”, paralajmëron presidenti i Lituanisë

“Dua të them me të vërtetë të gjitha mjetet nëse duam të…

Votuesit ja kujtonë deklaratat Gashit: Asnjëherë koalicion me BDI!

Votuesit ja kujtonë deklaratat Gashit: Asnjëherë koalicion me BDI! Gashi: Çfarë interesi…

Bisedimet e zorshme rreth Brexitit kanë stagnuar

Bisedimet e BE-së me Britaninë rreth modifikimit të marrëveshjes së divorcit nuk…