Një ish-deputet indian, i dënuar për rrëmbim, është qëlluar për vdekje në një transmetim direkt në televizion bashkë me të vëllain.

Atiq Ahmed, i cili ishte nën shoqërimin e policisë, po fliste për gazetarët në momentin që disa p nxorën armën dhe e qëlluan në kokë. Ngjarja ndodhi në Prayagraj, i njohur ndryshe si Allahabad.

Pas të shtënave të shtunën mbrëma, tre burra që ishin hequr si gazetarë iu dorëzuan policisë. Djali adoleshent i Ahmed-it u qëllua për vdekje nga policia disa ditë më parë.

Dhjetëra raste, duke përfshirë rrëmbim, vrasje dhe zhvatje, janë regjistruar kundër Atiq Ahmedit gjatë dy dekadave të fundit. Ai dhe dy persona të tjerë u dënuan me burgim të përjetshëm në mars të këtij viti për një rast rrëmbimi.

Ahmed kishte pohuar më parë se ishte kërcënuar me jetë nga policia. Në pamjet e publikuara nga mediat ndërkombëtare shihen Ahmedin dhe vëllai i tij, Ashraf, të dy në pranga, duke folur me gazetarët rrugës për një kontroll mjekësor në një spital disa sekonda para se të qëlloheshin të dy.

Në pamjet, të shpërndara në mediat sociale dhe kanalet televizive, Ahmedi pyetet nëse mori pjesë në funeralin e djalit të tij.

Fjalët e tij të fundit para kamerës janë: “Nuk na morën, prandaj nuk shkuam”.

Tre sulmuesit e dyshuar, sipas policisë, kishin mbërritur me motoçikleta ndërsa në vendngjarje kanë mbetur të plagosur edhe një polic dhe një gazetar./A2news

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Mbi 80 plumba drejt automjetit, ky është 43-vjeçari që u ekzekutua në Butel

Personi i ekzekutuar mbrëmjen e djeshme në Butel të Shkupit është 43-vjeçari…

Dramatike në Itali: Familja nga Maqedonia e Veriut e mbajti në shtëpi për nëntë ditë gruan e vdekur nga koronavirusi

Për nëntë ditë me radhë zgjati tragjedia e një familjeje verimaqedonase që…

Kurti në takimin për Vettingun: Na duhen prokurorë e gjyqtarë efikas dhe energjikë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se njëra ndër shtyllat e…

Protestat paralizojnë Barcelonën

Demonstratat për lirimin e liderëve separatistë nuk kanë të ndalur në rajonin…

Gjermania do t’i trajnojë ushtarët ukrainas, thotë ambasadorja gjermane

Përfaqësues nga më shumë se 40 vende aleate me ShBA-në po zhvillojnë…