Ministria Amerikane e Drejtësisë akuzoi ish-boksierin e peshave të rënda nga Mali i Zi, Goran Gogiq, se ka kontrabanduar 22 tonë kokainë me vlerë mbi një miliard dollarë.

Gogiq u arrestua të dielën në mbrëmje teksa u përpoq të hipte në një fluturim për në Cyrih nga Aeroporti Ndërkombëtar i Majamit, pasi u padit nga një juri e Nju Jorkut, raportoi Reuters.

Prokurorët e akuzuan Gogiqin me tre akuza për shkelje të ligjeve federale detare për kontrabandën e drogës dhe një akuzë për komplot. Çdo akuzë mbart një dënim të detyrueshëm prej të paktën 10 vjet burg, me një dënim të mundshëm të përjetshëm.

Prokurorët pretenduan se anëtarët e një grupi të krimit të organizuar transportonin kokainë në Evropë nga Kolumbia përmes porteve të ShBA-së, duke përdorur vinça dhe rrjeta për të ngarkuar drogën në anije mallrash gjatë natës.

Operacioni kompleks kërkonte njohuri për anëtarët e ekuipazhit të çdo anijeje, të dhënat e rrugës dhe vendndodhjes, si dhe vendet për të fshehur drogën në kontejnerë tashmë në bord.

Sipas dokumenteve të gjykatës, Gogiq mbikëqyri logjistikën, duke u koordinuar me anëtarët e ekuipazhit, kontrabandistët kolumbianë dhe portet evropiane për të përfituar për vete dhe kartelet e tij ballkanike.

Sipas të dhënave në dispozicion, Gogiq ishte boksier nga viti 2001 deri në vitin 2012, ai fitoi 21 ndeshje dhe humbi katër, me dy barazime.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Rrahje “live” mes një gazetari dhe deputeti në një televizion në Ukrainë (VIDEO)

Ka ndodhur një rrahje në një emision të drejtpërdrejtë në një televizion…

Tre atentate të dështuara ndaj Kurtit

Kryeministri: Synimi ishte të destabilizohej vend Kryeministri Albin Kurti flet për herë…

Nora Gjakova fiton medaljen e artë

Xhudistja nga Kosova, Nora Gjakova ka fituar medaljen e artë olimpike, pasi…

Të shtëna në SHBA: Një burrë vret 10 persona në dyqanin Walmart

Të shtëna në SHBA: Një burrë vret 10 persona në dyqanin Walmart…

Aksident zinxhiror në Rrugën e Kombit (FOTO)

Reshjet e borës gjatë ditës së sotme kanë vështirësuar qarkullimin nëpër rrugët…